Küresel Sabah Özeti | 31 Ekim 2022, Pazartesi

Küresel Sabah Özeti | 31 Ekim 2022, Pazartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Luiz Inacio Lula da Silva, Brezilya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini oyların %50,8’ini alarak kazandı. Solcu eski bir cumhurbaşkanıolan Lula da Silva’nın, görevdeki aşırı sağcı Jair Bolsonaro’yu yenmesinin ardından 1 Ocak 2023’te yemin etmesi bekleniyor. Lula destekçilerinin federal otoyol polisini ülkenin kuzeydoğusuna barikat kurmakla suçlamasının ardından Pazar günü ülkede tansiyon yükseldi. Ordu ve Bolsonaro arasındaki ilişki düşünüldüğünde, Brezilya’da darbe riski yok denemez.


Güney Kore’nin başkenti Seul’de Cadılar Bayramı kutlamaları sırasında çıkan izdihamda en az 153 kişi öldü. 82 kişi ise yaralandı ve binlerce kayıp raporu alındığı bildirildi. Başkan Yoon Suk-yeol, gece hayatı için popüler bir bölge olan Itaewon bölgesinde meydana gelen trajedinin nedenini kapsamlı bir şekilde araştıracağına söz verdi.


Cumartesi günü Devrim Muhafızları’nın gösterilerin sona ermesi gerektiği yönündeki uyarısına rağmen, İran’da hükümete karşı yaygın protestolar devam etti. Binlerce öğrenci ve diğer vatandaşlar, polisin göz yaşartıcı gazına ve gerçek mermilerine maruz kaldı. İran’daki iç karışıklığın nereye varacağı ise merak konusu.


Hindistan’ın batısındaki Gujarat eyaletinde bir asma köprünün çökmesi sonucu en az 81 kişi hayatını kaybetti. Trajedi Morbi kasabasında meydana geldi. Köprü, tadilat nedeniyle altı aydır kapalıydı ve yakın zamanda yeniden ziyarete açılmıştı. Yetkililer, köprünün uygun güvenlik kontrolleri yapılmadan yeniden açılıp açılmadığını araştıracaklarını söyledi.


Avrupa Birliği, Ukrayna limanlarından tahıl ihracatına izin veren bir anlaşmadan çekildikten sonra Rusya’yı rotasını değiştirmeye teşvik etti. Rusya, Ukrayna dronlarının girişimde yer alan Karadeniz Filosundan gemilere saldırdığını iddia etti. BM genel sekreteri António Guterres Cuma günü, Temmuz ayında varılan ve süresi gelecek ay sona erecek olan anlaşmanın uzatılması çağrısında bulunmuştu.


Çin, cinsiyet ayrımcılığı ve tacizle mücadeleyi amaçlayan yeni bir “Kadın Hakları ve Çıkarlarının Korunması Yasası” çıkardı. Yeni önlemlerin kesin detayları henüz ortaya çıkmamış olsa da, bu 30 yıl içinde yasada yapılan ilk değişiklik. Bununla birlikte, mevzuat, kadınların siyasette ve hayatın diğer alanlarında devam eden marjinalleşmesine ilişkin endişelerin olduğu bir zamanda yapıldı.


Savunma Bakanı Ankara Üniversitesi mezunu olan Somali’nin başkenti Mogadişu’da iki bomba yüklü aracın patlaması sonucu en az 100 kişi yaşamını yitirdi. 200’den fazla yaralı var. Bahse konu kanlı Saldırı, Cumhurbaşkanı, başbakan ve diğer yetkililerin El Kaide’nin en zengin ve vahşi kolu olan Eş-Şebab ile mücadeleyi görüşmek üzere toplandıkları sırada geldi. Patlamaların sorumluluğunu hemen üstlenen olmadı. 2017 yılında aynı yerde Eş Şebab, bomba yüklü bir kamyon ile 500’den fazla insanı katletmişti.

YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz:

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası