ABD, piyasadan Rus silahlarını toplatıyor!

ABD, piyasadan Rus silahlarını toplatıyor!

ABD Ordusu Rus menşeili AK-74 model Kalaşnikof taarruz tüfeği arıyor.


ABD Ordusu, Rus yapımı AK-74 model Kalaşnikof saldırı tüfeği ya da diğer ülkelerde yapılan bazı muadilleri için bir bildiri yayınlayarak alım duyurusunda bulundu.

BELLİ ŞARTLAR DAHİLİNDE

Yapılan bildiriye göre, istenilen bu tüfeklerin belli bir adedin üzerinde stok ve yaklaşık 16 inçlik namlularının olması gerekmekte.

Ayrıca yapılan açıklamada detay olarak, istenilen marka model bu tüfeklerin yanında dört adet 30’lu kapasiteye sahip çelik ya da polimer şarjör, bir temizleme kiti, bir şişe temizlik sonrası kullanılabilen bakım yağı, bir omuz askısı ve bir kullanım kılavuzu içermeli.

ROMANYA’DAN MD-86, RUSYA’DAN AK-74

Ordu, yayınladıkları bu alım ilanına yapılan geri dönüşlerin orijinal üretim ülkesini içermesi gerektiğini herhangi bir fason muadil ya da benzer taklit üretim istemediklerini söyledi.

Duyuruda, “İlgilenilen silah sistemleri, Romanya’dan MD86, Rusya’dan AK-74 ve Doğu Almanya’dan MPi AK74 tüfeklerin tasarım modelini izleyen sistemlerdir. AK-74 modeline uymaları koşuluyla başka yerlerde üretilen silahlar da ordu tarafından kabul edilecektir.” açıklamaları yapıldı.

TALEBİN NEDENİ BELLİ DEĞİL!

ABD Ordusu, tüm bu açıklamaların ardından alım duyurusu yaptığı saldırı tüfeklerini neden aradığını ise belirtmedi.

Bununla birlikte, birkaç savunma kuruluşu, ABD ordusunun simülasyon tatbikatları sırasında düşmanları hakkında eğitim vermek ya da araştırma çalışmalarını desteklemek için çeşitli yabancı silah stokları tuttuğunu belirtti.

AK-74 GENEL BAKIŞ

AK-74 Kalaşnikof, Rus ordusunun standart hizmet saldırı tüfekleri arasından yaygın olarak kullandığı 5.45 kalibrelik, hava soğutmalı bir silah.

Klasik AK modelinin temel özelliklerine sahip olan AK-74, olumsuz koşullarda güvenilir bir tüfek olmasının yanı sıra minimum eğitimli askeri personel tarafından kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır.

Toplam 940 milimetre (37 inç) uzunluğa ve dakikada 600 mermi atış hızına sahip tüfeği klasik AK-47 modelinden ayıran en büyük özelliği ise 7.62 yerine 5.56 fişek ile çalışması.

NATO STANDARTLARINA UYGUN

5.56x45mm kalibre mühimmat NATO standartlarına uygun silah mühimmatı olarak bilinmekte. Bu da akıllara ABD’nin bu talebinin altında yatan sebeplerle ilgili soru işaretlerine sebep oldu.

Kalaşnikof, düşük ışıklı ortam koşullarında gelişmiş doğruluk için red-dot, teleskobik görüş ekipmanı ve gece görüş cihazlarının silaha entegre edilebilir olması ile de bu modeli rakip modellerden ayırıyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası