Almanya’dan Sırbistan’a sarkaç benzetmesi: Rus yanlısı bir politikanın “sonuçları olur!”

Almanya’dan Sırbistan’a sarkaç benzetmesi: Rus yanlısı bir politikanın “sonuçları olur!”

Berlin’de altı Batı Balkan ülkesinin katıldığı bir toplantıya katılan Sırbistan’ın durumu Alman hükümet yetkilileri tarafından değerlendirildi. Alman yetkili Avrupa Birliği ve Rusya arasında gidip gelen bir sarkaca benzettiği Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic’in AB yerine Rusya’yı tercih eden bir politikanın “sonuçları olacağı” yönünde bir uyarıda bulundu.


Alman hükümet yetkilisi Sırbistan’ın konumu hakkında açıklamalarda bulundu.

ALMANYA’DAN SIRBİSTAN’A “TARAFINI SEÇ”
Almanya, Sırbistan’a altı Batı Balkan ülkesinin Berlin’de daha yakın işbirliği imkanlarını görüşmesinden iki gün önce, Sırbistan’ın Avrupa Birliği’ne katılmak mı yoksa Rusya ile ortaklığa girmek mi istediğine karar vermesi gerektiğini söyledi.

“BİR KARAR VERMELERİ GEREKİYOR”
Alman hükümet temsilcisi, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşına atıfta bulunarak, “Jeopolitik gelişmeler ışığında bir karar verme ihtiyacı ortaya çıkıyor” dedi.

SIRBİSTAN AB İLE RUSYA ARASINDA
Yirmi yıl önce NATO tarafından bombalanan ancak şimdi Avrupa Birliği’ne katılmaya çalışan Sırbistan ise Batı’ya yönelik ekonomik ve siyasi entegrasyon özlemleriyle Rusya ile tarihsel olarak yakın bağlarını dengelemek için uzun süredir mücadele ediyor.

“HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI”
Temsilci, Sırbistan ile Rusya arasında imzalanan geliştirilmiş işbirliği anlaşmasının AB cephesinde hayal kırıklığıyla karşılandığını ve AB’ye katılım adaylarının Rusya’ya karşı AB yaptırımlarını da kabul etmesi gerektiği yönündeki beklentilerle pek uyuşmadığını söyledi.

2012 yılından bu yana katılım adayı olan Sırbistan, Eylül ayında Rusya ile ikili ve çok taraflı faaliyetler konusunda düzenli dış politika istişareleri yapacağını ifade etti. Sırbistan’ın bu kararı AB’den sert eleştiriler gelmesine sebep oldu.

“VUCİC BİR SARKAÇ GİBİ”
Alman hükümet temsilcisi, herhangi birisinin Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in sarkaç pozisyonunu çok iyi anlayabileceğini söyledi.

“BİZİ SEÇERSE DESTEĞİMİZİ ALIR ÖBÜR YOLUN SONUÇLARI OLACAKTIR”
Temsilci açıklamasını şu ifadelerle bitirdi. Eğer ülkesini Avrupa Birliği yönünde yönlendirmeye karar verdiyse, Alman hükümetinin desteğini alır ancak “Diğer yoldan gitmeye karar verirse, bunun sonuçları ters olacaktır.”

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası