Bolsonaro destekçileri kamyonlarla yolları kapattı!

Bolsonaro destekçileri kamyonlarla yolları kapattı!

Seçimleri solcu rakibi Lula’ya karşı çok küçük bir farkla kaybeden aşırı sağcı eski Brezilya başkanı Jair Bolsonaro seçim sonrası sessizliğini korurken Bolsonaro’ya destek veren kamyon şoförleri ülke genelinde ana yolları tıkayıp barikatlar kurarak ülkedeki lojistik akışını zora sokup seçim sonuçlarına karşı tepkilerini gösteriyorlar.


Eski Başkan Jair Bolsonaro’nun destekçileri, Bolsonaro’nun solcu rakibi Lula’ya karşı seçimleri katbetmesinin ardından ülke genelinde kamyonlarla yolları kapattı.

KAMYONCULAR YOLLARI KAPATTI!
Eylemler sonucunda ülkenin iki eyaleti dışında tüm eyaletlerinde önemli aksamalar ve gıda tedarik zincirlerini etkileyen tıkanıklıklar bildirildi.

Lula, Pazar günkü ikinci turda Bolsonaro’nun aldığı %49,1 oya karşı geçerli oyların %50,9’unu alarak tekrar Brezilya’nın başkanı olmuştu.

BOLSONARO SESSİZ!
Eski başkan Bolsonaro ise ne yenilgiyi kabul etti ne de ülkede derin fikir ayrılıklarına ve bölünmelere sebep olan seçim sonuçlarına meydan okudu.

2 AYLIK GEÇİŞ SÜRECİ
Görevi sona eren Bolsonaro’nun yine eski bir başkan olan Lula’nın göreve başlayacağı tarih olan 1 Ocak 2023’teki yemin törenine kadarki iki aylık geçiş dönemini bulandırmaya çalışacağına dair endişeler var.

Bolsonaro destekçisi kamyon sürücüleri, seçim sonuçlarının açıklanmasından kısa bir süre sonra bütün ülke sathında barikatlar kurmaya başlamıştı.

Pazartesi gecesi federal trafik polisi, en büyük protestoların devam ettiği ülkenin güney kesimlerinde 342 ayrı eylem bildirdi. Protestocular tarafından kurulan bazı barikatlar polisler tarafından temizlendi.

KAMYON SÜRÜCÜLERİ BOLSONARO SAYESİNDE UCUZ AKARYAKIT KULLANMIŞLARDI
Bolsonaro yönetimi sırasında birçok kamyon sürücüsü daha düşük akaryakıt maliyetlerinden yararlanabilmişti.

Yüksek Mahkeme yargıcı Alexandre de Moraes, Pazartesi günü polise barikatları derhal dağıtmasını emretti ve salı günü hala yolları kapatanların her birinin saatlik 19.300 $ para cezasına çarptırılacağı konusunda uyardı.

Rakibi Lula’ya kıl payı kaybettikten sonra eski başkan Bolsonaro’nun uyumak için odasına çekildiği söyleniyor.

Ertesi sabah, bir başkanlık danışmanı ve Bolsonaro’nun başkan yardımcısı adayı Brezil’deki başkanlık sarayına gelirken görüldü ancak başkanın kendisine yakın insanlarla buluşup buluşmadığı net değil.

BOLSONARO SARAYDAN AYRILDI!
Daha sonra Bolsonaro’nun başkanlık sarayından ayrıldığı ve resmi ofisinin bulunduğu binaya gittiği görüldü.

Geçmişte “sadece Tanrı’nın onu görevden alabileceği” gibi hırçın açıklamalar yapan Bolsonaro’nun destekçilerinin gergin bir bekleyişi devam ediyor.Bolsonaro, seçimden önce oylama sistemi hakkında defalarca dayanaksız şüpheler dile getirmişti.

LULA’NIN BARIŞ VE UZLAŞI MESAJI!
77 yaşındaki Lula, sonuçların kamuoyuna açıklanmasından kısa bir süre sonra yaptığı zafer konuşmasında, sert bir seçim süreciyle ve hırçın bir şekilde devam eden seçim kampanyası sırasında daha da derinleşen siyasi atmosfere değindi.

“Bu ülkenin barışa ve birliğe ihtiyacı var. Bu nüfus artık savaşmak istemiyor” dedi ve sadece kendisine oy verenler için değil tüm Brezilyalılar için yönetme sözü verdi.

İngiltere, Çin, Fransa, Hindistan ve Rusya liderleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından tebrikler yağdı. ABD Başkanı Biden, zaferin “özgür, adil ve güvenilir seçimlerin ardından” geldiğini söyledi.

İKİNCİ KEZ KAZANDI!
Bu seçim zaferi 2018’deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hapiste olduğu ve adaylığı yasaklandığı için aday olamayan politikacı Lula için çarpıcı bir geri dönüş oldu.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası