İsrail Meclis Başkanı’nın ailesi “Cizre göçmeni Kürt Yahudilerinden”

İsrail Meclis Başkanı’nın ailesi “Cizre göçmeni Kürt Yahudilerinden”

Az bilinen bir gerçek olarak, Kudüs doğumlu olan yeni Meclis Başkanı Michael Levy’nin ailesi Türkiye göçmeni. “Kürt asıllı Türk Yahudilerinden” olan Levy’nin ailesi, o doğmadan önce Cizre’den Kudüs’e göçmüşler. İşte politikaya girmeden önce, paraşütçü tugayında bir asker; ardından da İsrail polisi olan e Siyaset Bilimi’nin yanısıra tıp diploması da olan İsrail Meclis Başkanı Michael Levy hakkında bilinenler…


Kürt Yahudilerinden olan Levy’nin ailesi, Türkiye’deki Cizre’den Kudüs’e göçtü. Böylece Levy, Türkiye göçmeni bir ailenin oğlu olarak orada dünyaya geldi.

Askerliğini İsrail Savunma Kuvvetleri’nde Paraşütçü Tugayı’nda yaptı. Ordudan terhis olduktan sonra İsrail Polisi’ne katıldı ve birkaç komuta pozisyonunda bulundu.

2000-2004 yılları arasında İsrail Polisi’nin Kudüs şubesi başkanı olarak görev yaptı ve 2002’de İyi Hükümet Şövalyesi ödülünü kazandı.

ABD YILLARI

Emekli olduktan sonra 2007 yılına kadar Washington DC’de İsrail polis ataşesi olarak çalıştı. Aynı zamanda Hayfa Üniversitesi’nden siyaset bilimi diploması ve Derby Üniversitesi’nden tıp eğitimi aldı ve Egged Ta’avura otobüs şirketinin CEO’su olarak görev yaptı.

ABD’DEN DÖNÜP POLİTİKAYA ATILDI

2013 Knesset seçimlerinden önce Levy, yeni kurulan Yesh Atid partisine katıldı ve listesinde onbirinci sırada yer aldı. Parti 19 sandalye kazandıktan sonra Knesset’e girdi.

Yesh Atid’in (Netanyahu’nun lideri olduğu) Likud ile yaptığı koalisyon anlaşmasının ardından Maliye Bakan Yardımcılığı görevine atandı.

2015 seçimlerinde yine parti listesinde onbirinci sırada yer aldı ve partinin 11 sandalye kazanmasıyla yeniden seçildi.

Nisan 2019 seçimlerine hazırlık aşamasındaki Yesh Atid Partisi, Mavi ve Beyaz ittifakına katıldı ve Levy listesinde yirmi ikinci sırada yer aldı. İttifak 35 sandalye kazanınca yeniden seçildi.

KNESSET BAŞKANI OLDU

Naftali Bennett koalisyon ortağı Yair Lapid arasında bir “değişim” hükümeti kurma anlaşmasının bir parçası olarak Levy, 13 Haziran 2021’de Ya’akov Margi’yi yenerek 24. Knesset (İsrail Meclisi) Başkanı seçildi

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası