Küresel Sabah Özeti | 1 Kasım 2022, Salı

Küresel Sabah Özeti | 1 Kasım 2022, Salı

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Orduyla fazlasıyla yakın, aşırı sağcı Brezilya lideri Jair Bolsonaro, gerçekleşen seçimlerde rhapis yatmış olan solcu rakibi Luiz Inacio Lula da Silva’ya ufak bir farkla yenilmesinin ardından 24 saat geçmiş olmasına rağmen hala yengilgiyi kabul etmiş değil. Bolsonaro, seçim kampanyası sırasında, seçimlerde hile yapmanın gayri meşru bir sonuç doğurabileceğini öne sürerek, oyların ordu tarafından da sayılmasını istemişti. Geçen yıl yaptığı bir açıklamada, seçilmezsem de koltuğu bırakmayacağını açıklamıştı. Özetle, OSINT TURK olarak Brezilya’da darbe riski olduğunu düşünüyoruz.


Eski ABD Başkanı Donald Trump, Yüksek Mahkeme’den, milletvekillerinin bir alt mahkemenin Perşembe gününe kadar erişebileceklerini söylediği vergi beyannamelerini görmelerini engellemesini istedi. Ayrıca, eski başkanın emlak işiyle alakalı bir vergi kaçırma davasında savcılar, Trump Organizasyonunu “en üst düzeyde” “sahtekarlık yapmakla” suçladı. Şirketin avukatları, Trump’ın değil, yalnızca baş finans görevlisinin vergi kaçakçılığından suçlu olduğunu söyledi.


Ukraynalı yetkililer, tahıl taşıyan 12 geminin Pazartesi günü planlandığı gibi ülkenin limanlarını terk ettiğini söyledi. Türkiye, Ukrayna ve Bileşmiş Milletler, Ukrayna İHA’larının Rus gemilerine saldırdığı iddialarının ardından Rusya’nın geri çekilmesine rağmen tahıl anlaşmasına devam etme sözü verdi. Rusya’nın anlaşmadan geri çekilmesi Batı’da öfkeye neden oldu ve küresel açlık korkularını artırdı.


Reklamcılar, Twitter’ın yeni sahibi Elon Musk’ı sosyal medya platformunda içerik moderasyonunu gevşetmemesi konusunda uyardı. Bir reklam endüstrisi girişimi olan Global Alliance for Responsible Media, moderasyonun markalar için “pazarlık edilemez” olduğunu söyledi. Reklam, Twitter’ın gelirlerinin %90’ını oluşturuyor. Bu arada, Musk’ın, kullanıcıların hesaplarının mavi tik ile doğrulanması için kullanıcılardan ücret almayı planladığı bildiriliyor.


Shanghai’daki Disney eğlence parkında tuhaf şeyler oluyor. Disney, açıklamaya göre covid-19 salgını karantinaya almak için kapılarını aniden kilitledi ve ziyaretçileri negatif bir test gösterene kadar içeride hapsetti. (En azından içerideki eğlence araçları hala çalışıyor.) Sonuç olarak Çin, ekonomisine verdiği devasa zarara rağmen şüpheli ve sert sıfır covid politikasından vazgeçme belirtisi göstermiyor.


NATO üyeliği için son olarak Türkiye’nin onayını bekleyen Finlandiya ittifaka katılırsa Rusya ile sınırına nükleer silah yerleştirebilir. Devlet televizyonuna konuşan Başbakan Sanna Marin ülkenin “manevra alanını” geniş tutmak için NATO üyeliği konusunda herhangi bir kısıtlamaya gitmediklerini belirtti.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın:

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası