Yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanan eski başbakan seçimlerden umutlu!

Yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanan eski başbakan seçimlerden umutlu!

Netanyahu’nun da geri dönüş için teklif verdiği İsrail’de seçim çalışmaları sürüyor.


İsrailliler’in Salı günü, dört yıldan kısa bir süre içinde beşinci kez oy kullanmaya başladığı seçimde oy kullanma işlemleri sürerken eski Başbakan Netanyahu yeniden geri dönüş teklifinde bulundu.

SONUÇLAR SAĞ PARTİ LEHİNE OLABİLİR

Ülkede gerçekleşen seçim sonuçlarının aşırı sağ partinin lehine olması bekleniyor, ancak sağ partinin tek başına seçimi kazanamaması halinde kurulması muhtemel koalisyonun lideri olmak için eski başbakan Benjamin Netanyahu geri dönüş teklifi verdi.

Yıllarca süren belirsizlik döneminden sonra, seçmenlerin öfkesinin bazı olaylara sebep olabileceği ve seçim sürecine zarar verebileceği söyleniyor.

Ancak aşırı milliyetçi Siyonizm bloğu eş lideri Itamar Ben-Gvir’e artan destek ise kampanyayı canlandırdı. İsrail’in en uzun süre görev yapan başbakanı Netanyahu bir süredir yolsuzluk suçlamalarıyla yargılanıyor. Sağcı lider Likud’un partisi ise hala parlamentonun favorisi.

NETANYAHU HALA GERİDE

Geçen haftaki son kamuoyu yoklamaları, Netanyahu’nun 120 sandalyeli Knesset’te çoğunluk için gereken 61 sandalyenin hala altında olduğunu gösterdi ve koalisyon tartışmaları yeni seçim olasılığını ortaya çıkardı.

Ülkedeki güvenlik sorunu ve artan fiyatlar, son seçimden sonra kurulan sağcı, merkezci ve Arap partilerinden oluşan olası koalisyonundan ayrılmaların tetiklediği kampanya seçmenlerin endişelerinin başında yer geliyor.,

SEÇİMLER ÇATIŞMANIN OLDUĞU BİR DÖNEMDE GERÇEKLEŞİYOR

Ağustos ayında Gazze’de Filistinli gruplarla yaşanan kısa süreli bir çatışmanın ardından başlayan seçim kampanyası, Batı Şeria’da aylarca süren, neredeyse her gün yaşanan baskınlar ve çatışmalarla dolu bir zeminde ortaya çıkmış oldu.

Bununla birlikte, yaşanan fikir ayrılıklarının kampanya üzerinde doğrudan etkisi çok az oldu. Netanyahu’nun rüşvet, dolandırıcılık ve güveni kötüye kullanma suçlamalarıyla yargılanması da İsrail’in siyasi çıkmaza sürüklenmesine sebeplerden biri oldu.

NETANYAHU ENDİŞELİ!

Kudüs’te oy kullanırken görülen Netanyahu, seçmenlerini rakip partilerin seçmenlerinin katılımının yüksek olabileceği konusunda uyardıktan sonra, “Size biraz endişelendiğimi söylemiştim ama Allah’ın izniyle günü gülümseyerek bitireceğiz.” dedi.

Başbakan Yair Lapid, Türkiye ve Lübnan da dahil olmak üzere ülkelerle diplomatik ilerlemeler kaydetti. Ayrıca çalkantılı küresel ortamı nispeten iyi durumda atlatan İsrail ekonomisinin güçlü performansı hakkında kampanya yürüttü.

Tel Aviv’deki bir oy verme merkezinin önünde destekçileri ile bir araya gelen Lapid, “Bu seçim gelecek ve geçmiş arasında bir köprü, bu yüzden bugün çocuklarımızın geleceği, ülkemizin geleceği için oy verin” dedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası