Brezilya’da darbe çağrısı yapılıyor: Halk sokakta!

Brezilya’da darbe çağrısı yapılıyor: Halk sokakta!

Bir son dakika gelişmesine göre Bolsonaro destekçileri darbe çağrısı yapıyor. Herkes aşırı sağcı Brezilya liderinin seçimi kaybetmesiyle derin bir nefes almışken, OSINT TURK günlerdir Brezilya’da bir darbenin gerçekleşme ihtimalinin fazla olduğuna dair uyarılar yapmıştı… Korkulan olacak mı?


Brezilya’da nasıl bir işaret geldi henüz bilinmiyor, fakat korkulan oldu. Bolsonaro destekçileri sokaklara çıktı ve şu anda orduya darbe yapması için çağrıda bulunuluyor.

Brezilya’da eski bir asker olarak orduya fazla yakın bir konumda olan (eski?) başkan Jair Bolsonaro, geçtiğimiz yıl, “Seçimi kaybetsem de koltuğu bırakmam” demişti.

Bununla yetinmeyen aşırı sağcı lider, ülkesindeki elektronik seçimlerin manipülasyona açık olduğunu ve sonuçların kabul edilemeyebileceğini bildirmişti.

Koltuğu bırakmayacağına yönelik endişeler artarken seçim sürecinde verilen oyları “ordunun da sayması” gerektiğini ve seçim kuruluna güvenmediğini ifade etmesi biraz olacakların habercisi niteliğindeydi.

Seçimde 2 gün önce sadece çok ufak bir farkla kaybeden Bolsonaro, 48 saattir açıkça yenilgisini kabul etmedi. Aşırı derecede sessizdi.

Seçmenleri ise sokaklara dökülmek için ondan bir çağrı bekliyordu.

Detaylar geliyor…

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir