Hitler’in Karadeniz’e kadar karadan yürüttüğü Alman denizaltıları!

Hitler’in Karadeniz’e kadar karadan yürüttüğü Alman denizaltıları!

Karadan götürülerek Karadeniz’e çıkarılan, sonrasında Karadeniz’de batırılmaya mahkum olan Alman denizaltılarının ve mürettebatının sıra dışı hikayesi şaşırtıyor.


2. Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin tarafsızlığı sebebi ile boğazların savaş gemilerine kapatılması sonucu boğazları kullanamayan Almanya, Rus kıyılarında kullanmak üzere Alman denizaltılarını karadan yürüterek Karadeniz’e çıkardı. İlginç olan bu olayın sonrasında ise daha da ilginç olaylar yaşandı.

HİTLER VE SSCB’Yİ ELE GEÇİRME HAYALİ

İkinci Dünya Savaşı’nın tüm hararetiyle devam ettiği zamanlarda, Alman lider Adolf Hitler’in düşlerini Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) süslemekteydi.

Hitler’in SSCB’yi bu denli çok arzulamasının sebebi zengin yer altı kaynakları; özellikle de petroldü.

ALMANYA’NIN SSCB İŞGALİ

1941 yılının Haziran ayında Almanya yaklaşık 3 milyon asker ile taarruza başladı.

Hitler yalnızca güçlü kara birliklerini kullanarak Rusları yenilgiye uğratabileceğini düşünüyordu.

Alman birlikleri, gerçekten kısa süre içerisinde Karadeniz kıyılarını işgal etti ve Kuzey Kafkasya’da Krasnodar olarak bilinen Rus kentine kadar ilerledi. 

ALMAN ORDUSU KARADENİZ KIYILARINDA!

Kara kuvveti çok güçlü olan Almanya Karadeniz kıyılarına kadar başarılı bir işgal gerçekleştirse de kıyılarda yeteri kadar deniz kuvveti olmadığından Karadeniz kıyılarını kontrol altına alamadı.

Kıyılara geçişin tek yolu Türk Boğazları’nı kullanmaktı ve savaşta tarafsız olan Türkiye Montrö Sözleşmesi ile boğazlardan geçişleri kapatmıştı.

TARAFSIZ TÜRKİYE VE BOĞAZLAR

Tarafsızlığını korumak isteyen Türkiye savaş gemilerinin geçişini engellemenin haricinde olası bir denizaltı geçişini önlemek için ise su altına manyetik hatlar döşemişti.

Almanlar önce denizaltılarını geçirmek üzere boğazları kullanmak için izin istedi. Denizaltılar su altından gideceği için bu anlaşma gizli şekilde yapılabilirdi. Fakat Türkiye’nin Almanya’ya yanıtı olumsuz oldu.

Olumsuz yanıtın üzerine Almanlar bu kez de kendilerinin yapmış olduğu Türk denizaltıları Atılay, Saldıray ve Yıldıray’ı satın almak istediler.  Türkiye bu teklifi de tarafsızlığına gölge düşürebileceğini düşünerek reddetti.

KARADENİZ’E KARADAN TAŞINAN DENİZALTILAR!

Tüm alternatif yolları tükenen Almanlar gözünü kararttı ve tarihte yalnızca İstanbul’un fethinden aşina olduğumuz plana benzer bir planı uygulamak için çalışmalara başladılar.

Denizaltılar Kuzey Denizi’nden Karadeniz’e karadan taşıyacaklardı.

11 AY SÜREN YOLCULUK!

Almanlar bu çılgın yolculuk için donanmanın en küçük, en hafif 6 denizaltısını seçtiler. Tek parça halinde taşınamayacak olan denizaltılar üzerinde bazı mühendislik çalışmaları yapıldı.

Almanlar denizaltıları parçalara ayırdılar ve bu parçaları da römorkların çekileceği özel olarak hazırlanan araçlara yüklediler.

11 aylık yolculuk serüveninin ardından 1942 yılında bahar ayında Alman müttefiki olan Romanya’nın Karadeniz’e kıyısı olan şehirlerinden Köstence’ye ulaştırılan denizaltılar Köstence Limanı’nda birleştirildi ve ardından Karadeniz’in azgın sularına indirildi…

KARADENİZ’İ YANGIN YERİNE ÇEVİREN 6 DENİZALTI!

Karadeniz’de faaliyetlerine başlayan 6 Alman denizaltısı yaklaşık 18 ay boyunca Rus deniz kuvvetlerine karşı 56 operasyon düzenledi ve toplam 26 gemi batırmayı başardı.

Almanlar başarılı operasyonlarla Karadeniz’de Rus hakimiyetini kırmış ve üstünlük sağlamış olsa da vakit artık çok geçti…

GEÇ GELEN BAŞARI

Alman kuvvetleri artık karadaki gücünü yitirmişti ve savaş çoktan kaybedilmişti. Bunun üzerine bir de müttefik Romanya’nın saf değiştirmesi Almanların daha da yalnız kalmasına sebep oldu. 

Romanya’nın saf değiştirmesi sonrası Sovyet birlikleri Köstence Limanı’na girdiler ve buradaki 3 Alman denizaltısını kullanılmaz hale getirdiler.

KARADENİZ’DE KAPANA SIKIŞAN 3 ALMAN DENİZALTISI!

Sağlam 3 Alman denizaltı ise limansız ve desteksiz şekilde Karadeniz’de kapana sıkışmıştı.

Almanlar Karadeniz’de sıkışıp kalan denizaltıları için Türkiye ile temasa geçtiler ve mürettebatın Almanya’ya iadesi karşılığında denizaltıları Türkiye’ye teslim etmek istediklerini söylediler.

Tarafsız kalmak adına çok hassas davranan Türkiye bu teklifi de kabul etmedi.

“DENİZALTILARI BATIRIN!”

Alman Donanma Kuvvetleri Komutanı Amiral Karl Dönitz, Türkiye’nin de tekliflerini kabul etmemesi üzerine sağlam kalan 3 denizaltının komutanlarına, denizaltıları batırma ve Türkiye’de karaya çıkma emri iletti.

Emre göre Alman askerleri denizaltıları batırıp Anadolu’da karaya çıkacaklar ve sonrasında Ege kıyılarına ilerleyerek buradaki Alman gemileri ile iletişime geçeceklerdi.

Üç denizaltı 9 Eylül 1944’de Türk kıyılarına yakın bir noktada buluştu ve komutanlar denizaltıları batıracakları noktaları tespit etti. Denizaltılardan birinin Karadeniz Ereğli, diğerinin Sakarya Karasu açıklarında, sonuncusunun ise Ağva açıklarında batırılması kararlaştırıldı.

Kararlaştırıldığı gibi üç Alman denizaltısı belirlenen noktalarda batırıldı. Mürettebat ise Anadolu topraklarında karaya çıktı.

ANADOLU TOPRAKLARINDA ALMAN ASKERLERİ!

Denizci askerler artık, daha önce hiç görmedikleri ve bilmedikleri bir yerde karadaydılar. Kalabalık gezmemek için gruplara ayrılan Alman askerler sarışın, mavi gözlü ve şortlu halleriyle hemen fark edildiler ve karaya çıkışlarının bir gün sonrasında yakalandılar.

Alman askerler iki yıl boyunca Türkiye’de özel kamplarda misafir edildiler. Türkiye Birinci Dünya Savaşı’nda müttefiki olan Alman askerlerine iyi davrandı ve hatta Türk Kızılayı tarafından askerlere maaş bağladı.

Ayrıca kimi fabrikada, kimi hastanede, kimi atölyede çalışan askerler  böylece günlük hayata da katkıda bulunuyordu.

SAVAŞ SONRASI

Savaş 1945 yılının Eylül ayında sona erdi. Alman denizciler savaşın sona ermesinin ardından 1946 yılında Türkiye’de gözaltında olan diğer askerler ile birlikte İtalya’ya gönderildi.

Barış anlaşmaları gereği İtalya’dan Amerikalılara teslim edilen askerler Almanya’nın Münih kenti yakınlarında bulunan esir kampında sorgulandıktan sonra 1946 yılının Eylül ayında evlerine döndüler.

DENİZALTILARIN BULUNMASI!

Bu sıra dışı hikayenin üzerinden geçen onlarca yılın ardından 1994 yılında Sakarya’nın Karasu ilçesi açıklarında Türk Deniz Kuvvetleri’nin arama kurtarma gemisi TCG Kurtaran bir denizaltı buldu.

Daha sonra 2019 yılında Şile Ağva açıklarında bir diğer geminin de bulunmasıyla sıra dışı olay gün yüzüne çıkarılmış oldu.

Denizaltılardan biri ise hala Zonguldak Ereğli açıklarında bulunmayı bekliyor…

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir