Küresel Sabah Özeti | 2 Kasım 2022, Çarşamba

Küresel Sabah Özeti | 2 Kasım 2022, Çarşamba

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Yıllardır Balkanlardaki en problemli bölgelerden birisi olan Kosova-Sırbistan geriliminde son olarak ürkütücü bir gelişme yaşandı. Sırbistan Ordusuna bağlı askeri araçlar Kosova sınırına doğru ilerlerken siviller tarafından görüntülendi. NATO, “müdahale ederiz” açıklamasında bulundu.


Kuzey Kutbu’nda sular ısınıyor. Geçtiğimiz günlerde Brezilyalı kılığındaki bir Rus casusun yakalandığı Norveç’in en kuzeyindeki Tromso şehrindeki olayın yankıları devam ederken; bu kez de yasaklı yerlerin fotoğrafını çeken Ruslar tutuklandı. Bundan ayrı bir olayda, drone uçuran başka Ruslar da tutuklandı. Norveç ordusu, yaşananların ardından alarm seviyesini ve savaşa hazırlığı artıracağını açıkladı.


İtalyan sağında kurulan büyük bir koalisyonla iktidara yürüyen ve aşırı sağcı söylemleriyle dikkatleri üzerine çeken İtalya’nın Erkek Kardeşleri partisinin -ironik şekilde- kadın lideri Giorgia Meloni, İalya’da Başbakan seçilmişti. Hobbit hayranlığıyla da bilinen Meloni, 2016 yılında Nazi sembolü olan gamalı haç pazubandı takarken fotoğraf çektiren Galeazzo Bignami’yi bakan yardımcısı olarak atadı.


Brezilya’da cumhurbaşkanlığı seçimlerini kaybetmesinden bu yana yaptığı ilk basın açıklamasında Jair Bolsonaro, seçimleri kazanan rakibi Luiz Inacio Lula da Silva’ya karşı yenilgisinden bahsetmedi ve yenilgiyi kabul ettiğini açıklamadı. Ancak daha sonra bir yardımcısı, Bolsonaro hükümetinin iktidarı devredeceğine dair güvence vermeye çalıştı. Bolsonaro, kendisine karşı sokağa çıkarak protesto gösterisi düzenleyenlerin, seçim konusunda “adaletsiz” davrandıklarını ifade etti.


İsrail’deki parlamento seçimlerinin ilk sonuçlarına göre, yolsuzlukla suçlanan ve Filistin’i kana bulamasıyla tanınan Binyamin Netanyahu ve ortaklarının bir hükümet kurmak için yeterli sandalye kazandıklarını gösteriyor. Ancak rakipleriyle aralarındaki dar fark hala kapanabilir. Seçim yarışı, Netanyahu’nun sağcı bloğunu, görevdeki başbakan Yair Lapid’i destekleyen büyük ölçüde merkezci ve sol partilerle karşı karşıya getirdi.Öte yandan, eğer Netanyahu seçilirse, ülkenin Türkiye ile normalleşme süreci tehlikeye girebilir.


Rusya, işgal ettiği Ukrayna’nın güneyindeki bölgelerden “tahliyesini” genişletti. Herson bölgesinin Rusya tarafından yönetilen kukla yöneticisi Vladimir Saldo, Dinyeper nehrinin doğu yakasının 15 km yakınında yaşayan 70.000 kişiye kaçmalarını söyledi. Ukrayna hükümeti, tahliyelerin, vatandaşlarının zorla sınır dışı edilmesini temsil ettiğini söyledi. Diğer yandan Rusya, Ukrayna’nın bir barajı yıkarak Herson’un bazı bölgelerini su altında bırakmayı planladığını iddia etti. Bu arada, Rus füze saldırıları da Ukrayna genelinde devam etti ve güneydeki bir şehir olan Mykolaiv’de en az bir sivil yaşamını yitirdi.


Geçen hafta 44 milyar dolara satın aldığı Twitter’ın yeni sahibi ve yeni CEO’su Elon Musk, sosyal medya şirketinin yönetim kurulunu tamamen feshetti ve kendisini tek yönetici yaptı. Sitenin doğrulanmış “mavi tik” kullanıcılarından ayda 20 dolar ücret almaya başlamayı planladığı bildirildi. Öe yandan Elon Musk, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin evinde eşine yapılan çekiçli saldırıyla ilgili bir komplo teorisinin linkini tweetleyerek (sonra da silerek) Twitter’da gündem oldu.

Youtube kanalımıza abone olmak isteyebilirsiniz:

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası