Malili köylüler: “Beyaz askerler 13 sivili katletti!”

Malili köylüler: “Beyaz askerler 13 sivili katletti!”

Yerel kaynakların AFP’ye verdiği bilgiye göre, Malili askerler ve Rus milis grubu Wagner mensubu oldukları neredeyse kesin olan “beyaz askerler”, Mali’de 13 sivili katletti. Mali ordusu iddiaları yalanladı.


Fransa, Amerika Birleşik Devletleri ve Batılı müttefikleri, Mali’nin cunta hükümetini, uzun süredir devam eden bir terör saldırılarına karşı mücadelesinde Rusya’ya ait Wagner paralı askerlerini işe almakla suçluyor.

Yaşanan son olayda Malili Peul etnik kimliğine sahip bir köy halkı, “beyaz askerler” tarafından katledildiklerini aktardı.

PARALI KATİL ŞİRKETİ

Bahse konu bu karanlık grubun paralı askerleri, Afrika ve Orta Doğu’daki çatışma bölgelerinde insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarıyla sürekli olarak ilişkilendiriliyor.

Hükümet, bu iddiayı reddediyor ve ordusuyla birlikte çalışan Rusların yalnızca askeri eğitmenler olduğunu söylüyor.

İSMİNİ VERMEYEN YETKİLİ DURUMU AYDINLATTI

Yerel bir politikacı ise, isminin açıklanmaması koşuluyla AFP’ye verdiği bir demeçte, Malili askerlerin Pazar günü Mali’nin merkezindeki Guelledje köyüne çok sayıda “beyaz askerle” geldiğini aktardı ve ekledi: “Silah sesleri ve tutuklamalar oldu. En az 13 ölü saydık”.

İsminin açıklanmaması koşuluyla konuşan bir başka yerel milletvekili de raporu doğruladı. Kurbanlar arasında aynı aileden üç kişinin bulunduğu detayını da verdi.

Bir Guelledje sakini, köyünün saldırıya uğradığını çünkü Mali ordusu ve beyaz Wagner askerlerin burayı bir ‘cihatçı’ yerleşim yeri olarak gördüğünü söyledi.

ÖLÜ SAYISI 20 DE OLABİLİR

Batı Afrika ülkesinin ana etnik gruplarından biri olan Peul kültürünü tanıtan yerel bir dernekten bir yetkili, Pazartesi günü AFP’ye verdiği demeçte, Guelledje’de 20’den fazla Peul sivilinin öldürüldüğünü ve tutuklandığını söyledi ve şöyle devam etti: “Bizi teröristlerle aynı kefeye koyuyorlar. Peul’lar terörist değildir. Öldürülenler tamamen masum sivillerdi” dedi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası