ABD, Kıbrıs’ta çizilen “uygunsuz rotanın” bir kaza olduğunu iddia etti

ABD, Kıbrıs’ta çizilen “uygunsuz rotanın” bir kaza olduğunu iddia etti

ABD Hava Kuvvetleri, yaptığı açıklamada Kıbrıs’ta, Türkiye’ye bakan bir erkek üreme organı şeklinde çizilen rota konusunda açıklama yaptı. ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir askeri tanker uçağı, Ukrayna’daki savaş devam ederken hem Kıbrıs yakınlarında hem de Rusya’nın Suriye’de bulunan bir deniz üssü yakınlarında gökyüzünde “uygunsuz” bir rota çizdi. İngiliz basını Daily Mail, bunun bir erkek üreme organı olabileceğini ifade etti.


ABD Hava Kuvvetleri, yaptığı açıklamada Kıbrıs’ta, Türkiye’ye bakan bir erkek üreme organı şeklinde çizilen rota konusunda açıklama yaptı.

Açıklamaya göre, Rusya’nın Suriye’deki üssünün karşısında ve aynı zamanda Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa şehrinin açıklarında dolaşan uçağın rotasının penis şeklini andırması tamamen tesadüf.

Bir kaza olduğunun altı çizilen olayda, ABD Hava Kuvvetleri’nin iddiasına göre rota personel tarafından bilinçli yapılmadı.

NE OLMUŞTU?

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait tanker uçağın çizdiği rota, uçak izleme sitelerinden dünya genelinde görüldü ve şok etkisi yarattı.

“UYGUNSUZ” ROTA

Politico’ya göre, ABD KC-135 Stratotanker yakıt ikmali uçağı, Rusya’nın Akdeniz’deki Tartus’taki donanma tesisi üzerindeki “uygunsuz” bir rota çizdi.

Uçak aynı zamanda Kıbrıs ve Türkiye’ye de yakın.

UÇAK HAKKINDA PEK BİR BİLGİ YOK

ABD askeri yetkilileri, Rusya ile Ukrayna arasında devam eden savaşın ortasında uçaklarıyla böyle bir rota çizdi. Çizimin kasıtlı olup olmadığı veya yakıt ikmali yapan uçağın tam olarak nereden geldiği, hatta gerçekten de yakıt ikmali yapıp yapmadığı bile belli değil.

Bir ihtimal, sadece bu rotayı o konumda çizmekle görevli olabilir.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası