Avustralya’da Çin savaşına hazırlık: Amerikan B-52’leri!

Avustralya’da Çin savaşına hazırlık: Amerikan B-52’leri!

Avustralya, kuzey bölgelerinde savunmasını hızla geliştiriyor. Pine Gap’deki istihbarat üssünün genişletilmesi gibi bazı kritik hamlelerin ardından bu kez çok daha kritik bir gelişme yaşandı. ABD, nükleer kapasiteli B-52’lerini, olası stratejik operasyonlarda kullanmak üzere Avustralya’nın kuzeyindeki Darwin’e konuşlandırmak için bir üs kuruyor.


Avustralya merkezli haber kuruluşu ABC’nin Dört Köşe programında, ABD’nin kuzey Avustralya’ya altı adede kadar nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçağı yerleştirmeyi planladığı bilgisi aktarıldı.

Anlattıklarına göre bahse konu plan, Avustralya’nın bir şehri olan Darwin’in güneyindeki Tindal hava üssünde bir bakım merkezi ve bir hangar yeri de dahil olmak üzere dev uçak için özel bir tesis içeriyor.

2026’YA KADAR HANGAR BİTECEK

ABD’nin klasikleşmiş nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarının konuşlanma tarihi henüz belli değil. Ancak, tahminen 100 milyon dolarlık hangarın 2026’nın sonuna kadar hazır olması bekleniyor.

PENTAGON BÜTÇESİNİ NİSAN AYINDA AYIRMIŞ

Ayrıca Pentagon, Nisan ayında Tindal’da kurulacak bir “B-52 filosu operasyon ve bakım tesisi” için 14,4 milyon dolar bütçe ayırdığı söylendi. Tesiste ayrıca jet yakıtı depolama tankları ve mühimmat deposunun da bulunması planlanıyor.

“STRATEJİK OPERASYONLAR İÇİN…”

Haber kaynağı, ABD belgelerine atıfta bulunarak, “Bahse konu filo operasyonları üssü, stratejik operasyonları desteklemek ve Kuzey Bölgesi kurak mevsiminde konuşlandırılmış B-52 filoları için 15 günlük tatbikatı yürütmek için gereklidir” ifadelerini aktardı.

PİNE GAP İSTİHBARAT ÜSSÜ DE GENİŞLETİLİYOR

Haber ajansı, planlanan konuşlandırmanın, Çin ile olası bir savaşı göz önünde bulundurarak, “Pine Gap istihbarat üssünün büyük bir genişlemesi de dahil olmak üzere” kuzey Avustralya’daki daha büyük bir savunma hamlesinin bir parçası olduğunu ekledi.

ABD’DEN ÇİN’E NÜKLEER MESAJ

Yayın sırasında “Uzun menzilli bombardıman uçaklarını Avustralya’ya konuşlandırma yeteneği, düşmanlara Washington’un hava gücünü yansıtma yeteneği hakkında güçlü bir mesaj gönderiyor.” açıklaması yapıldı.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası