Batılı ülkelerden birbiri ardına uyarı: “İran’dan çıkın!”

Batılı ülkelerden birbiri ardına uyarı: “İran’dan çıkın!”

Almanya hükümeti dün vatandaşlarını İran’ı terk etmeye çağırmıştı. Bu kez İngiltere vatandaşlarını uyardı. Batılı ülkeler tedirgin. İran’da iç savaş tamtamları çalıyor…


İran’daki protestolar, bir iç savaşa doğru eğriliyor olabilir. Körfez, komşu ülkelerin konumlarını ve son istihbarat raporlarını da ele aldığımızda her an patlamaya hazır bir bomba gibi.

ÇİFTE UYRUKLULAR “AJAN” OLARAK SUÇLANABİLİR

Batılı ülkelerin şu andan itibaren risk altında olduklarını belirten uyarıda, İran’da başlarında gelebilecek keyfi tutuklama ve uzun hapis cezalarına maruz kalma risklerine karşı uyarı yapıldı ve çifte uyrukluların özellikle risk altında olduğunun altı çizildi.Casusluk şüphelileri olarak görülebilecekleri ima edildi.

İran’da “gevşek başörtüsü” sebebiyle gözaltına alınan ve gözaltındayken belirsiz sebeplerden hayatını kaybeden genç bir kadın ülkeyi şoka uğrattı.

İRAN’DA OLANLARIN ÖNÜ VE ARKASININ ANALİZİ

İran, genç kadının kalp rahatsızlığıyla öldüğünü iddia ederken, yakınları ve göstericiler ise “kafasının arabaya defalarca çarpıldığını” söylüyor. Gerçek hangisi olursa olsun, uzun süredir biriken bir potansiyel enerjinin açığa çıkışını izliyoruz.

Herkesin düşündüğünün aksine, uzun süredir “ahlak polisi” sadece sembolikti ve İran’ın birçok bölgesinde kimseye ses çıkaramıyordu. Bu olay aşırı uçlarda ideolojilere sahip ve “Kasap” lakabıyla tanınan İran’ın şu anki lideri Reisi’nin seçilmesiyle değişti.

Seçim sonuçlarından beri ahlak polisinin tutuklamaları ve keyfi zorbalıkları artarat yeniden hayatlarına giren İranlılar aslında içten içe bir süredir dolmuş gibi görünüyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası