Bolsonaro destekçilerine seslendi: “Barikatları kaldırın!”

Bolsonaro destekçilerine seslendi: “Barikatları kaldırın!”

Brezilya seçimlerinin 30 Ekim Pazar günü yapılan ikinci turunu kaybeden sağcı aday Jair Bolsonaro’nun destekçileri seçim sonuçlarına itiraz etmek için Brezilya’da sokaklara dökülmüşlerdi. Kamyon şoförlerinin protestolar sırasında otoyolları kapatması neticesinde ülke genelinde lojistik aksamalar yaşanırken bazı Bolsonaro destekçileriyse darbe çağrısı yapmıştı. Bolsonaro ise taraftarlarından barikatları kaldırmalarını istedi.


Bolsonaro destekçilerine barikatları kaldırın çağrısı yaptı

YOLLARI TEMİZLEYİN ÇAĞRISINDA BULUNDU
Son yapılan seçimleri kaybeden Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Pazar günkü seçim sonuçlarını protesto eden kamyonculara yolları temizlemeleri ve protestolara başka yerlerde devam etmeleri çağrısında bulundu.

YÜZLERCE YOL KAPATILMIŞTI
Bolsonaro’nun destekçileri, solcu rakibi Lula’nın seçimi kazandığını açıklamasından bu yana Brezilya’da yüzlerce yola barikat kurmuştu.

BOLSONARO: YOL KAPATMAK “MEŞRU” DEĞİL!
Yolları kapatmanın “meşru” protestoların bir parçası olmadığını söyleyen Bolsonaro, insanları başka gösteri yollarını seçmeye yönlendirdi.

GIDA VE YAKIT TEDARİĞİ AKSAMIŞTI
Bolsonaro’nun fanatik destekçileri eski cumhurbaşkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın geçerli oyların %50,9’unu az farkla kazandığı Pazar günkü cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin sonucunu kabul etmeyi reddediyorken seçim sonucuna kızan kamyon şoförleri ülke genelinde araçlarıyla barikatlar kurdular. Üç gündür devam eden eylemler sebebiyle ülkedeki gıda ve yakıt tedariğinde önemli aksamalar gerçekleşti.

700 BARİKAT TEMİZLENDİ
Trafik polisinin yaptığı açıklamaya göre 700’den fazla barikat kaldırılırken polis tüm yolları kontrol altına almak için mücadele ediyor.

BOLSONARO: “BAŞIMIZI DİK TUTMALIYIZ”
2 Kasım Çarşamba günü Twitter hesabından yayınladığı bir videoda barikatlara değinen Bolsonaro, “Üzüldüğünüzü biliyorum. Ben de. Ama başımızı dik tutmalıyız. Bir itirazda bulunmak istiyorum: yolları açın” dedi. Bolsonaro açıklamasında yol kapatmak “anayasamızda yer alan gelip gitme hakkımızı engelliyor” ifadelerini kullandı.

Protestocuları gösteri yapmanın başka yollarını bulmaya yönlendiren Bolsonaro insanların Brezilya bayrakları salladığı ve Lula karşıtı sloganlar attığı mitingleri memnuniyetle karşıladı.

DESTEKÇİLERİ ASKERİ DARBE İSTEMİŞTİ
Bazı destekçileri Bolsonaro’yu iktidarda tutmak için askeri müdahale çağrısında bulunurken yenilgisi hakkında konuşan Bolsonaro “Bu çok hoş ve demokrasinin bir parçası” ifadelerini kullandı.

Bolsonaro, 1 Kasım Salı günü yaptığı bir konuşmada henüz kamuoyu önünde yenilgiyi kabul etmemiş olsa da seçim sonucuna da itiraz etmemişti.

YÜKSEK MAHKEME SONUÇLARI TANIDI!
Brezilya Yüksek Mahkemesi’nin seçim sonucunu tanıdığını söylediği konuşmada yetki devrini de kabul etti.

Bolsonaro’nun cumhurbaşkanlığı Lula’nın 1 Ocak’ta halefi olarak göreve başlamasıyla sona erecek.

LULA EN YAŞLI BAŞKAN OLACAK
Daha önce 2003-2010 yılları arasında cumhurbaşkanlığı yapan Lula, şimdi 77 yaşında ve göreve gelen en yaşlı kişi olacak.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası