Bulgaristan düğmeye bastı: Rusya’yı karşısına aldı!

Bulgaristan düğmeye bastı: Rusya’yı karşısına aldı!

Bulgaristan parlamentosu Perşembe günü aldığı kararada, Rusya’nın işgalinin ardından savaşın sürdüğü Ukrayna’ya doğrudan silah tedarik etmekten kaçınma kararını kaldırdı. Bulgaristan, Rusya’yı karşısına alarak Ukrayna’ya askeri yardım göndermeye yeşil ışık yaktı.


Bulgar milletvekilleri, ülkeyi yöneten geçici hükümete, Bulgar ordusuna ait Sovyet döneminden kalma askeri teçhizatın ne kadarını Ukrayna’ya gönderebileceğine dair bir teklif hazırlaması için bir ay süre verdi.

Bir zamanlar Sovyetler ile bir savunma anlaşması imzalamış olan Bulgaristan, -Ukrayna pilotları nasıl uçuracağını bildikleri için- Ukrayna’nın almak için baskı yaptığı az sayıda Sovyet yapımı MiG-29 savaş uçağını hala kullanıyor.

BULGAR HÜKÜMETİ, HALKI İLE AB ARASINDA KALDI

Bulgaristan, NATO ve Avrupa Birliği üyesi, ancak yine de Moskova ile yakın tarihi, kültürel ve ekonomik bağları var.

Balkan ülkesindeki kamuoyu, nüfusun büyük bir bölümünün Moskova’nın işgalini desteklemesiyle derinden bölünmüş durumda.

Toplam 175 milletvekili Perşembe günü askeri yardım sevkiyatı kararı lehinde oy kullanırken, 49’u aleyhte ve biri çekimser kaldı.

BULGAR SİLAH FABRİKALARININ VERİLERİ HÜKÜMETLE ÇELİŞİYOR

Büyük bir hafif silah ve mühimmat üreticisi olan Bulgaristan, Polonya ve ABD ile yaptığı sözleşmeler uyarınca Ukrayna’ya zaten dolaylı olarak mühimmat tedarik ettiği yönünde basında çıkan haberleri şimdiye kadar görmezden gelmişti.

Ancak ülkenin ana fabrikaları tarafından yayınlanan veriler, Ukrayna’daki savaşın başlamasından bu yana üretimlerinin üç katına çıktığını gösteriyor.

“S-300’LERDEN AYRILMAYI GÖZE ALAMAYIZ”

Balkan ülkesinin ayrıca S-300 uzun menzilli karadan havaya füzeleri de var, ancak Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitar Stoyanov bu haftanın başlarında ülkesinin S-300’lerden ayrılmayı göze alamayacağını söyledi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası