DARPA, MATRIX’i devreye soktu: Pilotsuz Black Hawk!

DARPA, MATRIX’i devreye soktu: Pilotsuz Black Hawk!

Havacılık seköründe yeni bir çağa giriliyor. ABD’nin genelde komplo teorileriyle anılan DARPA, Lockheed Martin ile bir çalışma yürüttü ve MATRIX adında bir eklentiyle insansız bir Sikorsky Black Hawk üretti.


ABD İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), “pilotsuz olarak” lojistik ve kurtarma görevleri gerçekleştirecek bir Black Hawk helikopterini geliştirebilmek için Lockheed Martin ile iş birliği yaptığını açıkladı.

ABD Ordusu’nun 2022 Yakınsama Projesi’nin bir parçası olan uçuş deneyi, mevcut genel maksat helikopterlerinin yakın gelecekte bir gün daha az mürettebat veya otonom modlarda karmaşık görevleri nasıl gerçekleştirebileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Havacılıka yeni bir çağın başlangıcı olarak görülen gelişmeyle çok çekişmeli ortamlardaki görevler sırasında askerlere daha fazla esneklik sağlayabilir.

Bahse konu deneysel uçuş sırasında, isteğe bağlı olarak pilotlu da olabilen bir Black Hawk helikopteri, büyük miktarda kan ürünü taşıdı ve radar izlerini maskelemek için yer seviyesinden alçak ve hızlı uçtu.

Kalkıştan önce yetkililer, uçuş bilgisayarına tam kontrol vermek için uçağın MATRIX sistemini etkinleştirdiklerini açıkladı ve daha fazla detay vermedi.

Helikopter daha sonra 100 knot (185 kilometre/115 mil/saat) hıza kadar 400 ünite gerçek ve simüle edilmiş kanla yüklenirken 133 kilometre boyunca içinde insan olmadan uçtu.

Sikorsky ve DARPA, çeşitli askeri operasyonlar için otonom teknolojileri entegre etme konusunda çalışmaya devam etme sözü verdi.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası