Küresel Sabah Özeti | 3 Kasım 2022, Perşembe

Küresel Sabah Özeti | 3 Kasım 2022, Perşembe

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Brezilya’nın seçimleri az farkla kaybeden -muhtemelen eski- başkanı Bolsonaro’nun destekçileri 48 saat süren sessizliklerini bozdu. Aşırı sağcı seçmenler sokaklara akın ederken orduyu darbe yapmaya çağırdı. Herkes aşırı sağcı Brezilya liderinin seçimi kaybetmesiyle derin bir nefes almışken, OSINT TURK günlerdir Brezilya’da bir darbenin gerçekleşme ihtimalinin olduğuna dair uyarılar yapmıştı. Umuyoruz korkulan olmaz.


İsveç hükümeti bu yılın başlarında kendi vatandaşlarına, NATO’ya üyelik başvurusunu gerçekleştirirken, NATO’ya ait nükleer silahların ve üslerin ülkeye sokulmayacağına dair söz vermişti. Fakat dün yapılan bir açıklamada NATO’ya ait nükleer silahların ve kalıcı üslerin kurulması söylemlerine sıcak bakılması; İsveç’i ikiye bölmüş durumda.


Rusya, tahıl yüklü gemilerin Karadeniz’deki Ukrayna limanlarını terk etmesine izin veren anlaşmaya yeniden geri döndüğünü açıkladı. Rus devlet medya ajansı Tass, hükümetin Ukrayna’nın ticaret koridorlarını askeri saldırılar başlatmak için kullanmayacağına dair “yazılı garantiler” aldığını bildirdi. Rusya’nın anlaşmaya geri dönmesinde Türkiye’nin etkisinin olabileceği konuşluyor.


Etiyopya hükümeti ve ayrılıkçıların isyan başlattığı kuzey eysleti Tigray’dan yönrtici ve sözde yöneticiler, Afrika Birliği’nin aracılık ettiği barış görüşmelerinde ateşkes kararı aldı. Tigray’dan sözde temsilciler, detay vermedikleri “tavizler” verdiklerini söyledi. Mart ayında yapılan bir önceki ateşkes beş ay sürmüştü. Kasım 2020’de başlayan iç savaşta yüz binlerce kişi yaşamını yitirdi. Çok daha fazlası tehlikede.


Amerika, Kuzey Kore’yi Ukrayna’da kullanılmak üzere Rusya’ya top mermisi göndermekle suçladı. Beyaz Saray, sevkiyatların Orta Doğu ve Kuzey Afrika üzerinden varış noktalarını gizlemek için geçtiğini, ancak Rusya’ya ulaşıp ulaşmadığının henüz saptanamadığını bildirdi. Rusya, silah tedarikini desteklemek için İran gibi diğer dışlanmış ülkelere giderek daha da fazla yöneliyor.


Binyamin Netanyahu, İsrail başbakanı olarak eski işini geri alacağından emin. Salı günkü seçimlerde oyların %90’ının sayılmasıyla, Netanyahu’nun sağcı koalisyonu parlamentodaki 120 sandalyenin 62 ila 65’ini kazanma yolunda ilerliyor.

Toutube kanalımıza abone olabilirsiniz:

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası