Kuzey Kore’den Afrika ve Orta Doğu üzerinden örtülü sevkiyat!

Kuzey Kore’den Afrika ve Orta Doğu üzerinden örtülü sevkiyat!

Kuzey Kore’nin Güneydeki komşusuna yönelik giderek saldırganlaşan tavırları dünya gündemini meşgul ederken, ABD işleri kızıştıracak bir istihbarat açıkladı. Kuzey Kore, Orta Doğu ve Afrika’da iz kaybetirmeye çalışıyor.


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, Çarşamba günü yaptığı açıklamada Kuzey Kore’nin Ukrayna’da kullanılmak üzere Rusya’ya gizlice “önemli sayıda” top mermisi sağladığını söyledi.

KUZEY KORE AFRİKA VE ORTA DOĞU’DA İZ KAYBETTİRMEYE ÇALIŞIYOR

Kirby, Kuzey Kore’nin top mermisi sevkiyatını Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki ülkeler üzerinden yönlendirerek varış yerini gizlemeye çalıştığını söyledi.

“KONTROL EDECEĞİZ”

Kirby, “İstihbaratlarımız, Kuzey Kore’nin gizlice silah sevkiyatı yaptığını iletti ve ekledi: “Top mermilerinin henüz Rusya tarafından alınıp alınmadığını kontrol edeceğiz.”

Bahse konu top mermileri az mermi değil, ancak savaşın ivmesini değiştirecek kadar çok sayıda olduklarına inanmıyoruz” diyere sözlerini tamamladı.

MİLYONLARCA TOP MERMİSİ

Eylül ayında Kuzey Kore, ABD istihbaratının Rusya’ya silah sağladığı yönündeki haberlerini yalanlamış ve böyle bir planı olmadığını söylemişti.

Eğer o zamanki istihabradoğruysa top mermilerinin sayısı bugün milyonlara ulaşmış olabilir.

KUZEY KORE VE GÜNEY KORE ARASINDAKİ GERİLİM ARTIYOR

Kirby’nin açıklaması, aynı zamanda Kuzey ve Güney Kore arasındaki artan gerilimlerin ortasında geldi.

Kuzey Kore Çarşamba günü 20’den fazla balistik füze fırlatarak rekor kırdı ve bir Güney Kore adasının sakinlerini yeraltı sığınaklarına gönderdi.

Bu sabah ise başka bir füze ateşleyerek “Güney Kore sularını” vurdu.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası