Meclis içi darbeyle indirilen eski lider suikast girişimine uğradı!

Meclis içi darbeyle indirilen eski lider suikast girişimine uğradı!

Devrik lider, eski Pakistan Başbakanı Imran Khan, konvoyuna açılan silahlı saldırı sonucu yaralandı.


Kaynaklar, eski Pakistan Başbakanı Imran Khan’ın konvoyunun bugün(Perşembe), ülkenin doğusunda hareket halinde olduğu sırada vurulması sonucu yaralandığını aktardı.

ERKEN SEÇİM TALEBİ

70 yaşındaki eski başbakan Khan, erken seçim çağrısı için destekçileri ile birlikte 28 Ekim’de Lahor kentinden yola çıkmış İslamabad’a gidiyordu.

Konvoy nedeniyle gidiş güzergahına, 260 kilometrelik yol boyunca koruma amaçlı güvenlik gücü yerleştirilmişti.

3-4 MERMİ İSABET ETTİ

Konvoyun ilerlediği sırada bir kişi konvoya otomatik tüfekle ateş açtığı ve Imran Khan’ın 4 mermi ile bacağından vurularak yaralandı.

Saldırının ardından suikasti gerçekleştiren şahıs kısa süre içerisinde yakalandı. Imran Khan’ın ise hastanede ve durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Saldırı sırasında Imran Khan’ın yanında bulunan parti üyesi Imran İsmail saldırı sırasında araçta bulunan iki parti üyesinin daha vurularak yaralandığını aktardı.

SORUŞTURMA BAŞLADI

Pakistan Ulusal Meclis’i üyesi Asad Umar verdiği demeçte, “Imran Khan’ın da içerisinde bulunduğu konvoy yolda ilerlerken bir anda bir adam otomatik silahla konvoya ateş açtı. Saldırı sonucunda birkaç kişi yaralandı. Imran Khan’ın da yaralandığını öğrendik. Ardından Imran tıbbi müdahale için hastaneye kaldırıldı.” dedi.

Pakistan haber ajansı Dawn, saldırının AK-47 tipi silahla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Eski başbakanın ve destekçilerinin katılacağı eylemde, katılımcıların konvoy ile İslamabad’a ulaşmasının ardından İslamabad’da oturma eylemi yapması bekleniyordu.  

Başbakan Şehbaz Şerif saldırıyı kınadı ve içişleri bakanına derhal soruşturma başlatmasını emretti.

DEVRİK LİDERE SİYASİ YASAK

Pakistan’da geçtiğimiz Nisan ayı Ulusal Meclis’de Khan ve kabinesi için güven oylaması yapıldı.

Hükümetin güven oyu alamaması ile Khan başbakanlık görevinden alındı. Ardından bir gün arayla hızlı bir şekilde boşalan başbakanlık koltuğuna Şehbaz Şerif seçildi.

Pakistan Yüksek Seçim Kurulu ise Ekim ayında Imran Khan’a, yabancı devletlerin liderleri ve temsilcileri tarafından verilen resmi hediyeleri yasa dışı olarak sattığı gerekçesiyle 5 yıl siyasi yasak getirildi.

Pakistan’da bir sonraki seçimin ise gelecek yıl yapılması bekleniyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası