ABD’nin bir sonraki özgürlük ve demokrasi götürme hedefi İran mı?

ABD’nin bir sonraki özgürlük ve demokrasi götürme hedefi İran mı?

Joe Biden, San Diago şehrinde yaptığı bir kampanya konuşmasında “İran’ı özgür bırakma” sözü verdi.


ABD Başkanı Joe Biden, ABD Temsilcisi Mike Levin için 3 Kasım 2022’de, ABD’nin San Diego kentinde düzenlenen bir bağış toplama etkinliği sırasında konuştu.

Joe Biden İran’ı “özgürleştirme” sözü verdi ve ülke hükümetine karşı eylem yapan göstericilerin yakında kendilerini İran yönetiminden kurtarmayı başaracaklarını söyledi.

“İRAN ÖZGÜRLEŞECEK”

Biden, Kaliforniya’da yaptığı geniş kapsamlı kampanya konuşmasında, alanda bulunan ve İranlı protestocuları destekleyen pankartlar taşıyan düzinelerce göstericinin önünde, “Kimse endişelenmesin, İran’ı özgürleştireceğiz. Çok yakında İranlı eylemciler sayesinde İran halkı kendini özgürleştirecek.” dedi.

Biden, San Diego yakınlarındaki MiraCosta Koleji’nde yaptığı açıklamalar sırasında açıklamalarını detaylandırmadı ya da İran’daki gerilim konusunda hangi aksiyonları alabileceklerinden, neler yapabileceklerinden ise bahsetmedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi ise, konuyla ilgili olarak bir gazetecinin sorduğu soruları yanıtsız bıraktı ve şuan için yorum yapmak istemediklerini söyledi.

MAHSA AMİNİ VE PROTESTOLAR

İran’da yedi haftadır süren şiddetli gösteriler, 22 yaşındaki Mahsa Amini adlı kadının İran ahlak polisi tarafından gözaltında ölümüyle ateşlendi.

Amini’nin 16 Eylül’deki ölümüyle tetiklenen protestolar, birçok İranlı gencin, İranlı din adamlarının liderliğine karşı gerçekleştirdiği eylemler, İran’da gerçekleşen 1979 İslam Devrimi sonrasında, ülkedeki muhalefeti dahi bastıran korkunun üstesinden gelme konusundaki fikir ayrılıklarını ve baskılanmışlığı gösteriyor.

İRAN’IN KOMİSYONDAN ÇIKARILACAK MI?

ABD hükümeti Çarşamba günü yaptığı açıklamada, İran hükümetinin, kadın haklarını reddetmesi ve gerçekleşen protestolarda eylemcilere acımasızca şiddet göstermesi sebebi ile, İran’ı 45 üyeli BM Kadının Statüsü Komisyonu’ndan (CSW) çıkarmaya çalışacağını söyledi. 

İran, her yıl Mart ayında toplanan cinsiyet eşitliğini ve kadınların haklarının korunmasını teşvik etmeyi amaçlayan komisyonda dört yıllık bir süredir görev alıyor.

İRAN’DA BM BASKISI

İran protestoların başlamasından bu yana göstericilere orantısız güç uygulaması ve protestocuların ölümleri ile gündeme geldi.

Ayrıca İran, geçtiğimiz günlerde protestocuların ölümünün ardından, eylemcilerin cenazelerinin ailelerine teslim edilmemesi ile ilgili BM İnsan Hakları’na şikayet edildi.

Bu iddiaların ardından İran yönetimi, protestoları Batılı ülkelerin ateşlediğini ve konunun bu sebeple ciddileştiği, İran’a düşman ülkelerin İran hakkında yaptığı asılsız iddialar olarak nitelendirdi.

Biden’ın açıklamaları hakkında ise henüz İran tarafından bir yorum gelmedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası