Dünyaya zarar vermeye devam ediyoruz: Hava kirliliği yüzünden eğitime ara verildi!

Dünyaya zarar vermeye devam ediyoruz: Hava kirliliği yüzünden eğitime ara verildi!

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de hava kirliliği arttığı için ilkokulları kapatılıyor.


Hindistan’ın Yeni Delhi şehrinde ilkokullar Cumartesi gününden itibaren karayollarında trafiğe kısıtlama getirilecek ve ilkokullar da kapatılıp eğitime ara verilecek.

AŞIRI HAVA KİRLİLİĞİ

Başbakan Arvind Kejriwal Cuma günü yaptığı açıklamada, başkent Yeni Delhi’nin çok yüksek düzeyde hava kirliliği tarafından kaplanmaya devam ettiğini, bunun önüne geçmeleri gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl Kasım ayında, yine sisli hava ve hava kirliliğinin aniden artması sebebi ile Yeni Delhi’de okullar kapatılmış, eğitim öğretime 15 gün ara verilmişti.

İNSAN SAĞLIĞINI DOĞRUDAN ETKİLEYECEK SEVİYEDE

Merkezi Kirlilik Kontrol Kurulu’ndan alınan verilere göre, hava kalitesi endeksi çoğu izleme istasyonunda “şiddetli” ve “tehlikeli” kategorisini ihlal eden değerlere ulaştı.

Hindistanlı vatandaşların bazıları ise yaptıkları açıklamalarda, nefes almada rahatsızlık yaşadıklarını ve gözde, burunda ve boğazda tahrişten şikayet ettiklerini söyledi.

Federal hükümet, şiddetli kategori altında veya 400’ün üzerinde bir kirlilik oranının, sağlıklı insanları da fazlasıyla etkilediğini, bunun yanında mevcut hastalıkları olan insanlar üzerinde daha ciddi etkileri olduğunu söyledi.

İKİNCİ BİR TALİMATA KADAR OKULLAR KAPATILIYOR

Hindistan Başbakanı Arvind Kejriwal düzenlediği basın toplantısında, “Delhi’deki tüm ilkokulları yarından itibaren kapatıyoruz. Ayrıca 5. sınıfın üzerindeki tüm sınıflar için okulları kapatmayacak olsak da, okullarda yapılan açık hava etkinliklerini de askıya alıyoruz.” dedi.

Bazı okulları kapatma kararı, ilgili velilerin ve çevrecilerin sosyal medyada yaptıkları örgütlenme ile yetkilileri kirliliğin çocuklar üzerindeki etkisini dikkate almaya çağırmalarının ardından geldi.

Yeni Delhi’ye bağlı ufak bir merkez olan Noida’daki bölge yetkilileri Perşembe günü tüm okulları sekizinci sınıfa kadar olan öğrenciler için çevrimiçi/uzaktan dersler vermeye yönlendirdi.

DÜNYANIN EN KİRLİ ŞEHRİ

Başkent Yeni Delhi, yaklaşık 20 milyonluk kalabalık bir şehir ve dünyanın havası en kirli şehri. 

Tarımda yeni mahsul mevsimi öncesinde komşu eyaletlerden özellikle Haryana ve Pencap, ağır hava, inşaat tozu, araç emisyonları ve mahsul artıklarının yanmasından dolayı ortaya çıkan gazlar ve duman sebebi ile her kış dumanla örtülüyor.

Başbakan Kejriwal, hükümetin yollardaki araçların kısıtlanmasını da düşündüğünü söyledi.

Hindistan’ın federal kirlilik kontrol kurulu Perşembe akşamı, temel ihtiyaç olmayan ürünleri taşıyan dizel kamyonların başkente girişini de yasakladı.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası