Fransız Meclisi’nde ırkçı söylem ortalığı karıştırdı: “Afrikaya dönsün!”

Fransız Meclisi’nde ırkçı söylem ortalığı karıştırdı: “Afrikaya dönsün!”

Fransa Parlamentosu’nda ırkçılık ortalığı karıştırdı ve vekilleri ayağa kaldırdı. Irkçı söylemin ardından Ulusal Meclis ’de oturum sonlandı.


Fransa Ulusal Meclisi’nde aşırı sağcı bir milletvekili, meclis oturumunda konuşma yapan Afrika kökenli siyahi bir milletvekiline konuşması sırasında “Afrika’ya dönsün.” diyerek bağırdı. Milletvekilinin ırkçı sözlerinin ardından mecliste oturum sonlandırıldı.

AFRİKAYA DÖNSÜN!

Fransız Meclisi’nde her oturumda gerçekleştiği gibi, son oturumda da gerçekleşmekte olan “hükümete soru” kısmında Afrika kökenli siyahi milletvekili Carlos Martens Bilongo, Norveç bayraklı, Ocean Viking isimli geminin geçtiğimiz günlerde kurtardığı 234 kişinin Akdeniz’de 11 gündür mahsur kalmış olmasını gündeme getirdi.

Sorusunu sormasının ardından aşırı sağcı Ulusal Birlik adlı parti üyesi bir millet vekili olan Gregoire de Fournas siyahi milletvekiline hitaben “Afrika’ya dönsün!” diyerek bağırdı.

IRKÇI SÖYLEME TEPKİ!

Hakaretin ardından mecliste diğer milletvekilleri aşırı sağcı Fournas’a tepki gösterdiler. Meclisin karışmasıyla oturuma ara verildi.

Verilen aranın ardından, mecliste bulunan vekillerin tepkilerinin dinmemesi ve bağrışmaların bitmemesi üzerine Fransız Meclis Başkanı Yael Braun Pivet yaşanan bu kabul edilemez olaya karşı yapılacak yaptırımların, meclisin düzeni ile ilgili yetkili merci olan meclis bürosunda ele alınacağını ve son kararı buradaki yetkililerin vereceğini açıklayarak oturumu sonlandırdı.

EN BÜYÜK YAPTIRIMLAR TALEP EDİLİYOR!

Fransa’da sol görüşlü partilerin ve çevrecilerin oluşturduğu Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği’nin yazılı olarak yapmış olduğu açıklamada “Irkçı söylemle ilgili yarın olağanüstü şekilde toplanacak meclis bürosunda, ırkçı vekil Gregoire de Fournas için en yüksek yaptırımı isteyeceğiz.” denildi.

“BİR KEZ DAHA TEN RENGİME GERİ GÖNDERİLDİM!”

Irkçı söyleme maruz kalan milletvekili Carlos Martens Bilongo, oturum sonrasında basına yaptığı açıklamada, “Bugün ten rengime geri gönderildim. Fransa’da doğup büyüdüm ve Fransız bir milletvekiliyim. Bugün Ulusal Birlik Partisi’nin gerçek yüzünü bir kez daha gördük.” dedi.

Irkçı söylemin sahibi aşırı sağcı partinin milletvekili Gregoire de Fournas ise konuyla ilgili olarak basına yaptığı açıklamada sözlerinin çarpıtıldığını ve yanlış anlaşıldığını, “Afrika’ya dönsün” söylemini, bahse konu Norveç bayraklı Ocean Viking isimli gemi için söylediğini, bu söylemle siyahi milletvekilini değil gemiyi kastettiğini, geminin Afrika’ya dönmesinden bahsettiğini söyledi.

Olayın ardından ırkçı vekil hakkında verilecek yaptırım kararı yarın olağanüstü toplanacak olan Fransa Ulusal Meclisi Meclis Bürosu kararı ile belirlenecek.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası