İsrail’de yeni başbakan belirlendi: Bahar sona mı erecek?

İsrail’de yeni başbakan belirlendi: Bahar sona mı erecek?

İsrail’de gerçekleşen seçimlerin ardından, seçim sonuçlarının kesin olarak belirlenmesi ile eski lider Benjamin Netanyahu yeniden İsrail Başbakanı oldu.


Geçtiğimiz günlerden İsrail’de dört yılda beşinci kez yaşanan siyasi seçimlerde, aşırı milliyetçi ve dinci partilerin de desteği ile Benjamin Netanyahu kesinleşen sonuçlara göre İsrail’in yeni başbakanı oldu.

UZUN SÜREDİR DEVAM EDEN BELİRSİZLİKLER

İsrail’in mevcut başbakanı Yair Lapid Benjamin Netanyahu’yu başarısından dolayı tebrik etti.

Kesinleşen sonuçlara göre belli bir fark ile lider seçilen Netanyahu’nun, İsrail’de uzun süredir yaşanan siyasi belirsizliği de sona erdireceği düşünülüyor.

İsrail’de 1 Kasım’da başlayan bu seçimlerden hemen önce İsrail Meclisi’nin feshedilmesi ile İsrail içinde belirsizlik ve sorunlar ortaya çıkmıştı.

Netanyahu’nun kesin olarak lider seçilmesinin ardından, İsrail Cumhurbaşkanı tarafından resmi olarak bir hükümet kurması için görevlendirilmesi gerekiyor. Bu görevlendirme ise bir haftadan daha uzun sürebilir.

İLİŞKİLERDE İZLENECEK TUTUM MERAK KONUSU

Netanyahu’nun başbakan seçilmesinin öncesinde, ulusal siyasette ılımlı bir tavır takınan ve Türkiye ile de ilişkilerini iyi seviyeye çıkartan İsrail’in, yeni başbakan Benjamin Netanyahu’nun liderlik döneminde takınacağı tavır ise herkes tarafından merak ediliyor.

Konuyla ilgili Türkiye’de bir kanalda gerçekleştirdiği programda açıklamalar yapan Türkiye Cumhuriyeti Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Seçim sonuçları ne olursa olsun İsrail’le ilişkilerimizi karşılıklı hassasiyetlerimize saygı ve ortak çıkarlarımız temelinde sürdürülebilir bir zeminde yürütmeyi arzu ediyoruz. İsrail Cumhurbaşkanı ile yaptığımı görüşmelerde, 17 Ağustos’ta diplomatik ilişkilerin en üst seviyeye çıkarılmasını kararlaştırarak büyükelçi atama kararını karşılıklı olarak açıkladık. Karşılıklı temaslarla süreci devam ettirerek ilişkileri tüm alanlarda ilerletme ümidimizi koruyoruz. Değerlere saygı gösterildiği sürece kazan kazan diplomasisiyle inanıyorum ki sadece Türkiye ve İsrail değil, tüm bölge kazançlı çıkacaktır.” dedi.

İsrail merkezli Jerusalem Post gazetesi ise ikili ilişkilerin bozulabileceği yorumu yaptı.

“ZAFER İSRAİL’İN!”

Seçimi kazanmasının ardından Benjamin Netanyahu ise Twitter hesabı üzerinden teşekkür açıklaması yaparak; “İsrail vatandaşlarına muazzam destekleri için teşekkür etmek istiyorum, birlikte İsrail Devleti’ne zafer getirdik.” dedi.

Yeniden başbakan seçilen Benjamin Netanyahu 2009-2021 yılları arasında İsrail Başbakanı olarak görev yaparak İsrail’in en uzun süre görev yapan başbakanı. Ayrıca bunun yanı sıra devletin kuruluşundan sonra doğan ilk başbakan.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası