İtalya’nın kabul etmediği mülteciler denizde mahsur kaldı: Almanya, Meloni’den yardım istedi!

İtalya’nın kabul etmediği mülteciler denizde mahsur kaldı: Almanya, Meloni’den yardım istedi!

Avrupa’ya geçmeye çalışan bin kadar mülteciyi taşıyan 3 yardım gemisi İtalya kıyılarında yardım bekliyor. İtalya’nın yeni göreve gelen sağcı başbakanı Meloni ve Malta hükümetinden yardım alamayan gemilerde 1000 kadar göçmenle birlikte 104 çocuk mahsur kalmış durumda.


Almanya, denizde mahsur kalan mültecilerle ilgili İtalya’dan yardım istedi.

BİR HAFTADIR DENİZDE BEKLİYORLAR!
Almanya, Akdeniz’de faaliyet gösteren yardım gemilerinin denizdeki göçmenlerin hayatını kurtarmada önemli bir rol oynadığını söyleyerek,bir haftadan uzun süredir Alman bandralı bir yardım teknesini içindeki göçmenlerle beraber bekleten İtalya’yı göçmenlere yardım etmeye çağırdı.

1000 GÖÇMEN MAHSUR!
SOS Humanity’nin de aralarında bulunduğu Alman hayır kurumları tarafından kullanılan üç gemi, yaklaşık 1000 göçmenle birlikte bir haftadan uzun bir süredir İtalya açıklarında denizde bekletiliyor. Gemideki yetkililer şu ana kadarki tüm kıyıya yanaşma taleplerinin olumsuz sonuçlandığını bildirdiler.

MELONİ: “GÖÇMENLER ÜLKE SULARINA GİREMEZ”
İtalya’nın yeni başbakanı Giorgia Meloni ise daha önce göçmenlerin ülke sularına girmesini yasaklayacaklarını söylemesinin ardından, söz konusu yardım gemileriyle ve şu anda denizde mahsur kalan göçmenlerle bayraklarını taşıdıkları ulusların ilgilenmesi gerektiğini söyledi.

104 ÇOCUK DENİZDE MAHSUR KALDI!
Roma’daki Alman büyükelçiliği göre hali hazırda Alman bayraklı gemi Humanity 1’de refakatsiz 104 reşit olmayan çocuk olduğunu söyledi.

2 Kasım Çarşamba akşamı yayınlanan büyükelçilik bildirisinde, “Birçoğunun tıbbi bakıma ihtiyacı var. İtalyan hükümetinden hızlı bir şekilde yardım sağlamasını istedik” dendi.

İTALYA, NORVEÇ VE ALMANYA’YA MEKTUP GÖNDERDİ!
Geçen haftanın başlarında İtalya yetkili makamları, Almanya ve Norveç büyükelçiliklerine, bayraklarını taşıyan iki yardım kuruluşuna ait gemilerin davranışlarının ulusal güvenlik kurallarına, sınır kontrolüne ve yasadışı göçle mücadeleye uygun olmadığını belirten mektuplar gönderdi.

ALMANYA YARDIM KURULUŞLARININ ARKASINDA DURDU!
Alman büyükelçiliğinin verdiği cevaba göre Alman hükümeti, denizde göçmenleri kurtaran “sivil örgütlerin” “Akdeniz’de hayat kurtarmaya önemli bir katkı sağladığına” inandığını söyledi.

Almanya’dan yapılan açıklamada, “Hayati tehlike altında olan insanları kurtarmak en önemli şeydir” denildi.

YUNANİSTAN, FRANSA VE İSPANYA’DAN YARDIM İSTEDİLER
Şu anda 234 kişiyi taşıyan teknede bulunan yardım kuruluşu SOS Mediterranee, önümüzdeki günlerde denizde havanın daha da kötüleşeceğini söyleyip Malta ve İtalya’nın yanaşma taleplerine yanıt vermemesi nedeniyle Yunanistan, Fransa veya İspanya’dan yardım istediklerini söyledi.

İtalya Dışişleri Bakanlığı ise Almanya’dan Humanity 1’deki koşullar hakkında ayrıntılı bilgi vermesini istediğini ve gerektiğinde acil yardım sağlama sözü verdiğini söyledi.

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası