Küresel Sabah Özeti | 4 Kasım 2022, Cuma

Küresel Sabah Özeti | 4 Kasım 2022, Cuma

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.ABD Hava Kuvvetleri’ne ait bir askeri tanker uçağı, Ukrayna’daki savaş devam ederken hem Kıbrıs yakınlarında hem de Rusya’nın Suriye’de bulunan bir deniz üssü yakınlarında gökyüzünde “uygunsuz” bir rota çizdi. Uçağın çizdiği rota, bir erkek üreme organı şeklinde.


Pakistan’ın meclis içi bir darbeyle görevden alınan eski başbakanı Imran Khan’ın ülkenin doğusundaki Vezirabad’da bir miting sırasında suikast girişimine uğradı. Han, bacağından vuruldu. Çevredeki destekçilerinden de yaralananlar var.Han, Nisan ayında iktidardan düşmesinin ardından erken seçim çağrısında bulunuyordu. Yerel basın, suikastçinin olay yerinden kaçtığını ve artık tehlikede olmadığını bildirdi.


Brezilya seçimlerinin ikinci turunu kaybeden aşırı sağcı aday Jair Bolsonaro’nun destekçileri seçim sonuçlarına itiraz etmek için Brezilya’da sokaklara dökülmüştü. Kamyon şoförlerinin protestolar sırasında otoyolları kapatması neticesinde ülke genelinde lojistik aksamalar yaşanırken, bazı Bolsonaro destekçileri orduya darbe çağrısı yapmıştı. Bugün nihayet Bolsonaro, taraftarlarından barikatları kaldırmalarını istedi ve darbe korkusu yaşayan Brezilya derin bir nefes aldı.


Avustralya, kuzey bölgelerinde savunmasını hızla geliştiriyor. Pine Gap’deki istihbarat üssünün genişletilmesi gibi bazı önemli hamlelerin ardından, bu kez çok daha kritik bir gelişme yaşandı. ABD, nükleer kapasiteli B-52 bombardıman uçaklarını, Çin’e karşı olası stratejik operasyonlarda kullanmak üzere Avustralya’nın kuzeyindeki Darwin’e konuşlandırmak için bir üs kuruyor.


İsrail başbakanı Yair Lapid, parlamento seçimlerinde Binyamin Netanyahu’ya yenildiğini kabul ederek Netanyahu’nun eski işini geri almasının önünü açtı. Netanyahu’nun sağcı koalisyonu parlamentodaki 120 sandalyenin 64’ünü kazanmış görünüyor. Ilımlı politikalar yürüten merkez sol bir partinin lideri olan Lapid’in bloğu ise sandalyelerin 51’ini aldı; geri kalanını ise bağımsız bir Arap partisi aldı.


Görgü tanıklarının BBC’ye verdiği demeçte, İran güvenlik güçlerinin Eylül ayında öldürülen 22 yaşındaki bir protestocu olan Hadis Necefi’nin 40’ının çıktığı gün anma için toplanan Karaj kentindeki kalabalığa ateş açtı. Polis. İran polisi, insanların Necefi’nin mezarını ziyaret etmesini engellemek için barikatlar kurdu ve binlerce kişi mezarlığa ulaşmaya çalıştığında orantısız güçle müdahalede bulundu. Necefi, İran’ı kasıp kavuran kadın liderliğindeki protestoların yeni sembolü haline geldi.


G7 dışişleri bakanları, Rusya’nın enerji altyapısına yönelik saldırıları sırasında Ukrayna’nın kışı atlatmasına yardımcı olacak yardım planları görüşmek üzere Almanya’da toplandı. Yaşanan olaylar, Perşembe günü Zaporizhia nükleer santralini tekrar ulusal şebekeden kesti. Bu arada, Rusya’nın Herson’dan Dinyeper nehrinin doğu kıyısına doğru geri çekildiğine dair bilgiler aktarıldı. Ukraynalı yetkililer, geri çekilme söylentilerinin bir tuzak olabileceğini düşünüyor.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası