Biden: “Twitter, dünyaya yalanlar saçan bir platform!”

Biden: “Twitter, dünyaya yalanlar saçan bir platform!”

Devrimlerin başladığı, barışların yapıldığı, kısacası gezegeni şekillendiren olaylarının fitilinin kolaylıkla ateşlenebildiği Twitter, gezegenin tüm sakinlerinin algılarını, öyle veya böyle bir şekilde yönlendiriyor. Twitter’ı satın alan Elon Musk’ın çarpıcı çıkışlarına bir yorum da ABD Başkanı Joe Biden’dan geldi. Biden, Twitter’ın “dünyaya yalanlar saçtığını” söyledi.


ABD Başkanı Joe Biden, Cuma günü yaptığı bir açıklamada Twitter’ı satın alan Elon Musk’a yönelik olarak çarpıcı ifadeler kullandı. Biden, Musk’ın, “dünyaya yalanlar saçan bir sosyal medya platformu satın aldığını” söyledi.

YALAN HABER ÖNLEME DEPARTMANI’NDA İŞTEN ATILANLAR AZ

Twitter, Cuma günü çalışanlarının yarısını e mail ile kovdu, ancak reklamverenlerin içerik denetimiyle ilgili endişeleri nedeniyle, tasarruf etmek için çıkarılan işçilerin hepsinin eşit olarak dağılmadığı da bildirildi.

Görünüşe “yalan haberlerin yayılmasını önlemekten sorumlu ekipte” işten çıkarılanların oranı, diğer birimlere göre daha az.

Twitter, Musk’ın açıklamasına göre günde 4 milyon dolar zarar ediyor.

BİDEN: TWITTER, DÜNYA’YA YALANLAR SAÇIYOR

Biden, konuşma yaptığı bağış toplantısında şunları söyledi:

“Ve şimdi hepimiz endişeleniyoruz: Elon Musk dışarı çıkıyor ve tüm dünyaya yalanlar saçan bir platform satın alıyor… Amerika’da artık editör yok. Editör yok. Nasıl olur? Çocukların tehlikede olanı kendi kendilerine anlayabilmesini mi bekliyoruz?”

Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre daha önce gazetecilere verdiği demeçte, Biden’ın nefret söylemini ve yaan haberleri azaltma gayreti konusunda net olduğunu söyledi ve ekledi: “Bu irade Twitter’a, Facebook’a ve kullanıcıların yanlış bilgi yayabileceği diğer sosyal medya platformlarına kadar uzanıyor”

Musk, Twitter’ın bir “cehennem manzarasına” dönüşmesii engellediğini iddia ederek ifade özgürlüğünü geri getireceğine söz verdi. Ancak büyük reklamverenler, aylardır endişelerini dile getiriyorlar.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası