Güney Kore cumartesi sabahına füzelerle uyandı!

Güney Kore cumartesi sabahına füzelerle uyandı!

ABD ve Güney Kore’nin ortak gerçekleştirdiği 31 Ekim’de başlayan altı günlük Vigilant Storm tatbikatı tamamlanırken Kuzey Kore’den yine 4 adet balistik füze fırlatıldı. Pyongyang balistik füze denemelerinde rekorunu bu hafta güncellerken, gerçekleşen bu “kışkırtıcı” tatbikat sonrası işleri şiddetlendirmeye meyilli gözüküyor…


Kuzey Kore, Cumartesi sabahı batı denizine dört kısa menzilli balistik füze ateşledi, Güney Kore ordusu, füzelerin yaklaşık 20 km (12 mil) yükseklikte yaklaşık 130 km (80 mil) uçtuğunu söyledi.

Kuzey Kore, bu hafta, olası bir kıtalararası balistik füze (ICBM) de dahil olmak üzere, Washington, Seul ve Tokyo tarafından kınanan ve 2017’den bu yana ilk kez nükleer testlerin yeniden başlatılabileceği yönündeki spekülasyonları artıran bir dizi füze fırlattı.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı’na göre, ortak askeri tatbikatta yaklaşık 240 askeri uçak ve iki ABD stratejik bombardıman uçağı B-1B yer aldı.

“ABD KUZEY KORE’DEN GELECEK HERHANGİ BİR PROVOKASYONA YANIT VERECEK!”

Bu, B-1B’nin 2017’den bu yana ABD-Güney Kore tatbikatlarında ilk kez konuşlandırılması oldu ve bu, “Kore Cumhuriyeti ve ABD’nin Kuzey Kore’den gelen herhangi bir provokasyona kararlı bir şekilde yanıt verme konusundaki birleşik savunma yeteneklerini ve kararlılığını gösterir.” diyen Amerika Birleşik Devletleri Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada, ABD’nin genişletilmiş caydırıcılığa yönelik güçlü bir taahhüt uygulama iradesini de belirtti.

“SAVAŞ UÇAKLARINI KARIŞTIRDIK”

Cuma günü Pyongyang, ABD ve Güney Kore’nin “kışkırtıcı” hava tatbikatlarını durdurmasını talep etti. Güney Kore, Cuma günü ülkelerin ortak sınırı yakınlarındaki 180 Kuzey Kore askeri uçuşuna yanıt olarak savaş uçaklarını karıştırdığını söyledi.

Çarşamba günü, Kuzey Kore günlük rekor olan 23 füzeyi geçti ve bunlardan biri ilk kez Güney Kore kıyılarına indi.

Son yıllarda BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore ile nasıl başa çıkılacağı konusunda bölünmüş durumda ve Mayıs ayında, Çin ve Rusya, Kuzey Kore’nin füze fırlatmalarına yanıt olarak daha fazla BM yaptırımı uygulamak için ABD liderliğindeki bir baskıyı veto etti.

Written by:

245 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası