Kosova’da plaka gerginliği büyüyor! Eyleme geçme kararı alan Sırp azınlığın yeni hamlesi ne oldu?

Kosova’da plaka gerginliği büyüyor! Eyleme geçme kararı alan Sırp azınlığın yeni hamlesi ne oldu?

Kosova’nın plaka kararı sonrası Priştine yönetimiyle ülkenin kuzeyindeki Sırp azınlık arasındaki gerginlik büyümeye devam ediyor. Son olarak plaka kararı üzerine bir toplantı yapan Sırp azınlık temsilcileri toplantı sonunda Kosova’daki hükümet, emniyet ve mahkemelerdeki resmi devlet görevlerinden ayrılma kararı aldı.


Kosova’da Sırplar plaka kararını protesto etmek için iş bırakıyor.

DEVLET GÖREVLERİNDEN AYRILIYORLAR!
Kosova’nın kuzeyindeki Sırp azınlık Kasım Cumartesi günü, Priştine yönetiminin Kosova araç plakalarını kullanmaları yönündeki emrini protesto etmek için hükümet, polis ve mahkemeler de dahil olmak üzere devlet kurumlarındaki görevlerini bıraktıklarını söylediler.

PLAKA TARTIŞMASI GERİLİMİ ARTTIRMIŞTI!
Uzun süredir devam eden plaka tartışması Sırbistan’dan 2008 yılında bağımsızlığını ilan eden ve kuzeyinde Belgrad tarafından desteklenen küçük bir etnik Sırp azınlığa ev sahipliği yapan Kosova arasındaki gerilimi artırdı.

SIRP BAKAN DA İSTİFA ETTİ!
Sırp siyasi temsilcilerinin Kosova’nın kuzeyinde yaptığı toplantı sonrasında, Topluluklar ve Geri Dönüş Bakanlığı görevini yürüten Goran Rakiç Priştine hükümetindeki görevinden istifa ettiğini duyurdu.

50 BİN SIRP!
Gazetecilere verdiği demeçte, kuzeydeki 50 bin kişilik Sırp azınlığın diğer temsilcilerinin de Priştine’deki belediye idareleri, mahkemeler, polis, parlamento ve hükümetteki görevlerinden istifa ettiklerini söyledi.

RAKİÇ:”KARAR DEĞİŞMEDİĞİ SÜRECE GÖREVE DÖNMEYECEĞİZ”
Rakiç açıklamasında Priştine yönetiminin Sırbistan’ın bir parçası olduğu 1990’lara dayanan eski araba plakalarını Kosova devlet plakalarıyla değiştirme emrini kaldırmadığı sürece işlerine geri dönmeyi düşünmeyeceklerini ifade etti.

SIRPLAR ÖZERKLİK İSTİYOR
Bakan açıklamasının devamında Sırpların çoğunlukta olduğu bölgelere daha fazla özerklik veren Sırp Belediyeler Birliği adlı bir yönetimin kurulmasını da talep ettiklerini söyledi.

KOSOVA: “SIRBİSTAN, KOSOVA’YI İSTİKRARSIZLAŞTIRIYOR”
Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani’nin sözcüsü Blerim Vela, Belgrad’ı kuzeydeki Sırpları destekleyerek Kosova’yı istikrarsızlaştırmaya çalışmakla suçladı.

Vela, “Sırbistan, Kosovalı Sırpları Kosova kurumlarındaki işlerini bırakmaya zorluyor ve teşvik ediyor.”

KOSOVA, ARAÇLARA EL KOYACAK!
Kosova hükümeti, eski bağımsızlık öncesi plakalarını kullanan Sırp sürücülere bu ay para cezası vermeye başlayacağını ve 21 Nisan 2023’e kadar kayıt numaraları değişmemiş araçlara el koyacağını söyledi.

TÜM SIRPLAR EYLEME KATILMADI!
Kosova’nın çoğunluğu etnik Arnavut olan bölgelerinde yaşayan yaklaşık 40.000 etnik Sırp, Priştine tarafından verilen plakaları kullanıyorken ülkenin kuzeyindeki Sırp azınlık Kosova plakalarını reddediyor.

Kosova’nın ana destekçileri olan ABD ve Avrupa Birliği, Başbakan Albin Kurti’den araba plakaları kararını 10 ay daha ertelemesini istediler ancak o reddetti.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası