Küresel Sabah Özeti | 5 Kasım 2022, Cumartesi

Küresel Sabah Özeti | 5 Kasım 2022, Cumartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.İsrail ve Orta Doğu’nun kaderini yönlendirecek kritik isimlerden biri aşırı sağcı bir partinin lideri Ben-Gvir oldu. Tüm bölgenin yakın geleceği hakkında bir içgörü sahibi olmak için, dün duvarından indirdiği portreyi analiz etmek yeterli olabilir.Porte, 1994’te bir camiyi basarak 29 kişiyi katletmiş bir Yahudi teröriste ait.


Ünlü mücevher markasının Türkiye temsilcisi Dilek Ertek, iddialara göre Karayip ülkesi Haiti’de bindiği tekneden düşerek hayatını kaybetti. Ertek’in cesedine tüm arama kurtarma çalışmalarına rağmen hala ulaşılabilmiş değil.


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna kuvvetlerinin işgal altındaki şehre yaklaştığını ilk kez kamuoyu önünde kabul etti ve Ukrayna’nın güneyindeki Herson’da kalan sivillerin şehri tahliye etmesi gerektiğini söyledi. Perşembe günü, Rus birliklerinin Dinyeper nehrinin doğu kıyısına çekildiğine dair söylentiler ortaya çıkmış, ancak Ukraynalı yetkililer bunun bir tuzak olabileceği konusunda uyarmıştı.


Bir Rusya merkezli özel bir paralı asker şirkei olan Wagner Group, St Petersburg’da bir mağaza açtı. “Bilşim Teknolojileri uzmanlarını” kendine çekmek için bir merkez olarak nitelendirilen mağaza, “Putin’in aşçısı” olarak da bilinen Wagner’in karanlık kurucusu Yevgeny Prigojin’in ilk kez şirketin yüzü olarak halka açılma çabalarına işaret ediyor. Şu ana kadar, Wgner’in paralı askerleri Suriye’de, Afrika’da ve başka yerlerde yasadışı bir şekilde savaşırken, şirkein kurucusu Prigozhin kendini saklamış ve sessizliğini korumuştu. Şimdilerde ise Rus savunma politikasında aktif, kamusal bir rol alacak gibi görünüyor.


ABD merkezli bir haber sitesi olan Axios’a göre, Donald Trump, 2024 başkanlık seçimleri için seçim kampanyasını ara seçimlerden sonra başlatacak. Perşembe günü gerçekleşen bir mitingde, ülkeyi “güvenli ve şanlı” yapmak için “çok, çok, çok büyük olasılıkla tekrar geleceğini” söyledi.


Twitter’ı satın alan Elon Musk, içerik denetleme politikaları değişmemiş olmasına rağmen, “aktivist grupların reklamverenlere baskı yapması” nedeniyle Twitter’ın “gelirinde büyük bir düşüş” gördüğünü söyledi ve uyardı: “Amerika’da ifade özgürlüğünü yok etmek” istiyorlar. Musk daha sonra Twitter’ın 7500 çalışanının yarısını işten çıkardı.Reklamverenlerin, Twitter’ın, yeni patronunun kontolüne geçmesinden sonra “aşırı sağcı bir mecra haline gelmesinden” ve “küreselci değerlerden uzaklaşmasından” endişe ettikleri bildiriliyor. Twitter’da çok şey değişecek…


Pakistan’ın ABD destekli meclis içi bir darbeyle devrilen eski başbakanı İmran Han, gerçirdiği suikast girişiminde bacağından 4 kurşunla vuruldu. Kendisi şu anda iyileşiyor. Han, son yaptığı açıklamada, yerine getirilen ve Pakistan’ı İmran Han’ın seçilmesine kadar yöneten Batı yanlısı politik hanedanlıklardan birinin üyesi olan Şehbaz Şerif’i, “kendisine suikast düzenlemekle” suçladı. Şahbaz ve diğer iki yetkili, suikast planına dahil oldukları iddiasını yalanladı. Yakalanan saldırgan ise -her yakalanan tetikçi gibi- tek başına hareket ettiğini söyledi.


Çin, çok tartışılan sıfır Covid politikasından vaz geçiyor olabilir. Asya’daki hisse senetleri, Çin’in 2023’ün başlarında katı covid-19 kurallarını gevşetebileceğine ilişkin haberlerin ardından yükseldi. Çin’in salgın önleme komisyonunun eski bir başkanının Hong Kong sınırının gelecek yılın başlarında açılabileceğini söylediği söylentileri yayıldı. Söylentilerin ardından Hong Kong borsasında işlem gören hisse senetleri, Cuma günü yaklaşık %6, Şanghay’daki hisseler ise %2’nin üzerinde değer kazandı.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın:


Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası