Kuzey Kore’nin “at taşıyan” vagonlarının gizemi

Kuzey Kore’nin “at taşıyan” vagonlarının gizemi

Wahsington merkezli bir düşünce kuruluşu, ABD’nin elinde Pyongyang’ın Rusya’ya Ukrayna’daki savaşı için gizlice top mermisi sağladığını gösteren bilgilere sahip olduğunu söylemesinden yalnızca iki gün sonra (yani Cuma günü), Kuzey Kore’den Rusya tarafına geçen bir tren hakkındaki açık kaynak istihbaratını paylaştı. Bahse konu OSINT çalışması, ticari uydulardan çekilen görüntülere atıfta bulunuyor.


Kuzey Kore’den Rusya’ya geçen ve “at taşıdığı” iddia edilen şüpheli vagonlar, araştırmacıların dikkatini çekti.

AT TAŞIDIĞI İDDİA EDİLEN VAGON, BU ROTADA PEK RASTLANAN BİR ŞEY DEĞİL

Kuzey Kore’deki gelişmeleri açık kaynaklardan izleyen “38 Kuzey” projesi, Rusya’nın veterinerlik servisinin Çarşamba günü “at taşıyan bir trenin” Kuzey Kore’ye geçtiğini bildirmesine rağmen, rotada birkaç yıldır ilk kez böyle bir tren hareketinin gözlemlendiğini fark etti.

38 North, “Görüntülerden trenin asıl amacını belirlemek imkansız, ancak bu geçiş, Kuzey Kore’den Rusya’ya silah satışına ilişkin raporlar ve iki ülke arasındaki ticaretin yeniden başlamasına ilişkin genel bir beklentinin tam da ortasına yaşandı.” dedi.

(NOT: Araştırmayı yapan Washington D.C. merkezli düşünce kuruluşu 39 North, Planet uydu şirketinin fotoğraflarını kullandı. Açıklamalar OSINT TURK tarafından Türkçeleştirildi.)

Image

ŞÜPHELİ TREN, UYDULARDAN SANİYE SANİYE İZLENDİ

Raporda, yerel saatle sabah 10:24’te (04:24 Türkiye saati ile), iki ülke arasındaki sınırın Kuzey Kore tarafında üç vagonluk bir kapalı vagon setinin görülebildiğini ve öğleden sonra (yerel saatle) 13:10’a kadar izlendiğini söyledi.
Türkiye saati ile 07:10’da Rusya’da bir lokomotifin arkasında, demiryolu köprüsünün sonundan yaklaşık 200 metre uzakta tekrar göründü.

TSİ 08:29’da lokomotif ve üç vagon, sınırdan yaklaşık 2 km (1.2 mil) uzaklıkta, Rusya’nın Khasan İstasyonu’ndaki raylarda görüldü ve üç küçük kapalı vagonun yeni gelen trene eklendiği rapor edildi.

Raporda, öte yandan “Malzeme transferinin yapılıp yapılmadığı tam olarak tespit edilemedi. Bu tren vagonu setlerinin park yerlerinin alakasız olabilir” denildi.

KUZEY AFRİKA VE ORTA DOĞU ÜZERİNDEN MİLYONLARCA TOP MERMİSİ GÖNDERDİ

Beyaz Saray Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Washington’un Kuzey Kore’nin Ukrayna’daki savaşta Rusya’ya gizlice “önemli” sayıda top mermisi sağladığını ve sevkiyatları Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki ülkeler üzerinden yönlendirerek gizlemeye çalıştığını gösteren bilgilere sahip olduğunu söylemişti.

Kuzey Kore, Eylül ayında yaptığı bir açıklamada ise “Rusya’ya hiçbir zaman silah veya mühimmat sağlamadığını ve böyle bir planı olmadığını” iddia etmişti.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası