Marine Le Pen koltuğunu devretti!

Marine Le Pen koltuğunu devretti!

Fransa’nın aşırı sağcı partisi Rassemblement National 27 yaşındaki İtalyan kökenli lideri Jordan Bardella oldu. Bu değişim partinin 50 yıllık tarihinde bir ilk anlamına geliyor.


Marine Le Pen’in partisi yeni liderini seçti.

27 YAŞINDAKİ JORDAN BARDELLA!
Fransa’nın aşırı sağcı partisi Rassemblement National (RN) parti lideri olarak Marine Le Pen’in yerine 27 yaşındaki Jordan Bardella’yı seçti.

MARİNE LE PEN MECLİS GRUBUNA ODAKLANACAK!
Marine Le Pen, bu yılın başlarında Ulusal Meclis’te 89 sandalye kazandığı seçimlerin ardından parti grubunu mecliste yönetmeye odaklanacak.

50 YIL SONRA BİR İLK!
Bu değişiklik aşırı sağcı partinin 50 yıllık tarihinde ilk kez Le Pen ailesinden bir üye tarafından yönetilmeyeceği anlamına geliyor.

Ancak bu değişim parti içinde büyük bir yön değişikliği anlamına gelmiyor.

LE PEN’İN YERİ SAĞLAM!
Marine Le Pen parti içindeki gerçek gücün kaynağı olmaya devam ediyor ve 2027’de yılında yapılacak olan bir sonraki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hala partisinin en güçlü adayı olarak öne çıkıyor.

Cumartesi günü partililere yaptığı konuşmada siyaset arenasından ayrılmadığını söyledi.

“ÜLKENİN BANA İHTİYACI VAR”
Parti kongresindeki konuşmasında “RN’den tatil yapmak için ayrılmıyorum. Ülkenin bana ihtiyacı olduğu yerde olacağım” dedi.

FAKİR BİR AİLEDEN GELİYOR
Paris banliyölerinde İtalyan kökenli fakir bir ailede yetişen Bardella, gençliğinde aşırı sağa katıldı ve geçen yıl partinin başkan vekili olarak hızla partinin zirvesine yükseldi.

RN’nin başarılı 2019 Avrupa seçim kampanyasını yürüttü ve o zamandan beri tartışmalardaki iddialılığı ile en dişli rakiplerini bile etkiledi.

LE PEN’E SADIK!
Yeni başkan “Marin’in devrettiği etkileyici mirasın üzerine çıkmak ve bir tuğla koymak amacında” olduğunu söyleyerek Marin Le Pen’e sadakatini yineledi.

İMAJ ÇALIŞMASI
Partinin üst düzey liderliğine yükselmesi, RN’nin imajını yumuşatma ve genç seçmenleri çekme çabalarının bir parçası olarak yorumlanıyor.

Bardella da tıpkı Marine Le Pen gibi, kendisini partinin öncülü Ulusal Cephe’nin ırkçılığı ve anti-Semitizmiyle pek az ortak noktası olan yeni bir milliyetçi olarak tasvir etmekten hoşlanıyor.

Ancak eleştirmenler ırkçılığın ve anti-semitizmin parti içinde hala var olduğunu söylüyor.

MECLİSTE IRKÇI SALDIRI!
Son olarak bir RN milletvekili, siyah bir milletvekili konuşurken ırkçı olduğu iddia edilen bir açıklama yaptığı için Ulusal Meclis’ten iki hafta uzaklaştırılmış ve Osinttürk bu olayı haberleştirmişti.

MACRON’A İKİNCİ TURDA KAYBETMİŞTİ!
Le Pen geçen yıl parti liderliğinden istifa etti, böylece Nisan ayında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a karşı ikinci turda kaybettiği cumhurbaşkanlığı adaylığına daha fazla odaklanabildi.

Yenilgiye rağmen, iki ay sonra RN’nin 89 sandalye kazandığı ve partinin oylarının 10 kat artış yaptığı şimdiye kadarki en iyi performansı olan partinin parlamento seçim kampanyasına öncülük etti.

Bu seçimlerde aşırı sağın ve solun başarısı, Başkan Macron’un partisinin çoğunluğu kaybetmesine yol açtı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası