Yunan vali, İzmir’de Türk makamları tarafından 6 saat alıkonuldu

Yunan vali, İzmir’de Türk makamları tarafından 6 saat alıkonuldu

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türk makamlarının Cumartesi günü Yunan bir bölge valisinin Türkiye’ye girişini engelleme ve kendisini gözaltına alma kararını değerlendirdi. Yunan Dışişleri, Türkiye’nin önlemi için “kabul edilemez ve tamamen taciz” nitelendirmesinde bulunurken, Türkiye’yi sert bir şekilde eleştirdi.


Yunanistan merkezli Kathimerini gazetesinin bu haber yazılmadan bir saat önce yayına giren bir haberinde çok ilginç bir olay paylaşıldı.

SELANİK’TEN İZMİR’E GELDİ AMA…

Yunanistan’ın Orta Makedonya Bölge Valisi ve Avrupa Bölgeler Komitesi Başkanı Apostolos Tzitzikostas isimli kişi, Bölgeler Komitesi Avrupa-Akdeniz Konferansı’na katılmak üzere Cumartesi günü Selanik’ten İzmir’e deniz yoluyla seyahat etti.

İZMİR’DE TÜRK MAKAMLARI YUNAN VALİSİNİ 6 SAAT ALIKOYDU

Tzitzikostas, Ege’nin incisi İzmir’e ulaştığında, Türk makamları ülkeye girişini engelledi. Ayrıca, kendi iddiasına göre Türkiye, Yunan valisini limandaki bir ofiste altı saat zorunlu olarak misafir etti- veya alıkoydu.

Türkiye, Yunanistan valisine Türkiye’ye girişinin reddedilmesine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Makedonya-Trakya İçişleri Bakan Yardımcısı Stavros Kalafatis ile telefonda konuşan Tzitzikostas, bu eylemin tamamen sebepsiz olduğunu iddia etti.

AVRUPA BİRLİĞİ’NE ŞİKAYET ETMEYİ UNUTMADILAR

Başbakan Kyriakos Mitsotakis ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias da Avrupa Birliği ile birlikte olaydan derhal haberdar edildi.

Dışişleri Bakanlığı, “İlgili Türk makamlarından derhal bir açıklama yapmasını bekliyor ve gelecekte benzer olayların yaşanmaması için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tzitzikostas, şimdi geri Selanik’e dönecek.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası