Zelenskiy: “İran, itirafında bile yalan söylüyor! Yaptıkları geri tepecek!”

Zelenskiy: “İran, itirafında bile yalan söylüyor! Yaptıkları geri tepecek!”

İran’ın Moskova’ya -savaştan önce ve az sayıda- insansız hava araçları sağladığını ilk kez kabul etmesinden sonra, Ukrayna lidernden çarpıcı açıklamalar geldi: “İran yalan söylüyor. Her gün 10 İran İHA’sı düşürüyoruz.Yaptıkları geri tepecek.”


Batı, Rusya’nın İran’ın “kamikaze” insansız hava araçlarını Ukrayna’daki önemli altyapı tesislerini vurmak için kullandığını saptamış olsa da, İran ve Moskova daha önce bunu yalanlamıştı.

Batılı yetkililer bir süredir İran’ı Rusya’ya kamikaze insansız hava aracı tedarik etmek ve Rus insansız hava aracı pilotlarını eğitmek için kara personeli sağlamakla suçladı.

İRAN CUMARTESİ GÜNÜ -KISMEN- İTİRAF ETTİ

Daha önce Tahran bu suçlamaları reddetmişti, ancak Cumartesi günü İran Dışişleri Bakanı “az sayıda İHA’nın, gerçekten de Moskova’ya gönderildiğini” itiraf etti.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Amir-Abdullahiyan, Tahran’da gazetecilere verdiği bir demeçte, “Ukrayna savaşından aylar önce Rusya’ya sınırlı sayıda insansız hava aracı sağladık.” ifadelerini kullandı.

ZELENSKİY: “İTİRAF EDERKEN BİLE YALAN SÖYLÜYORSUNUZ”

Ancak Cumhurbaşkanı Zelensky, Telegram kanalında yaptığı bir konuşmada İran’ı “itiraf ederken bile” yalan söylemekle suçladı.

44 yaşındaki lider, İran’ın Rusya’ya yalnızca az sayıda tedarik ettiğini söylemesine rağmen, Ukrayna’nın her gün yaklaşık 10 İran İHA’sı düşürdüğünü açıkladı

Zelensky, İran’ı Rusya’ya verdiği destek konusunda uyardı ve bunun geri tepeceğini söyledi ve ekledi:

“İranlı eğitmenlerin Rus teröristlere insansız hava araçlarını nasıl kullanacaklarını öğrettiğini biliyoruz ve Tahran bu konuda sessiz. Modern dünyada hiçbir teröristin veya suç ortaklarının cezasız kalması diye bir şey yok.”

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası