Krallık’da ekonomik sorunlar dinmek bilmiyor: Tarihin en büyük grevi gerçekleşebilir!

Krallık’da ekonomik sorunlar dinmek bilmiyor: Tarihin en büyük grevi gerçekleşebilir!

Bir süredir enflasyon, faiz ve fiyat artışı konularının konuşulduğu Birleşik Krallık’da ekonomik sorunlar gündemi meşgul etmeye devam ederken, yönetime tepkilere bir yenisi daha ekleniyor.


Birleşik Krallık’da 300 binden fazla üyesinin bulunduğu hemşire sendikası, geçen hafta gerçekleştirdiği oylamada, maaş zammı talepleri karşılanmadığı için, üyelerinin büyük bir çoğunluğunun grev yapma yönünde oy verdiğini açıkladı.

TARİHİN EN BÜYÜK GREVİ!

Gerçekleşen bu oylamanın ardından Birleşik Krallık’da bulunan sağlık çalışanlarına ait diğer büyük sendikalar da oylama yapmaya başladılar.

En son 1926 yılında Birleşik Krallık Genel Grevi olarak bilinen, 1.7 milyon işçinin katıldığı ve engellemeyen grev yine benzer ekonomik sorunlar sebebiyle gerçekleşmiş ve dokuz gün sürmüş.

Birleşik Krallık genelinde gerçekleşmesi beklenen eylemlere, diğer büyük sendikaların da katılması durumunda, Krallık genelinde 3 milyona yakın sağlık çalışanı bulunduğu göz önüne alınırsa, tarihinin en büyük grevi gerçekleşebilir.

Sağlık personelinin greve gitmesi halinde ülke genelinde, Ulusal Sağlık Hizmetleri’nin acil servis dışında hizmet verememesi ve sağlık kurumlarının durumdan oldukça etkilenmesi bekleniyor.

“HEMŞİRELİĞİN GELECEĞİ YOK!”

Sendika genel sekreteri ise alınan kararla ilgili olarak, deneyimli ve deneyimsiz çok sayıda sağlık personelinin, mesleki açıdan değer görmediklerini, diğer meslek gruplarına kıyasla adil davranılmadığını söyleyerek hemşirelik mesleğinde gelecek görmediklerini, grevlerin yanlızca hemşireler için değil, ayrıca vatandaşlar için de yararlı sonuçlar getireceğini, vatandaşların da desteğinin alınacağını açıkladı.

ÜCRET ARTIŞI KABUL EDİLMEDİ!

Maaşlara istenen ücret zammı ile ilgili hemşire sendikası, şuan yüzde 12’nin üzerinde olduğu belirtilen tüketici enflasyon oranının yüzde 5 üzerinde bir ücret artışı talep etti. Ancak Birleşik Krallık ülkelerinden hiçbiri buna yakın bir teklifte dahi bulunmadı.

İngiltere’de hemşireler için başlangıç maaşları ortalama olarak yıllık 27.000 sterlin civarında; en kıdemli hemşireler için ise bu rakam 55.000 sterlini bulmakta.

RCN isimli hemşire sendikası alınan kararın ardından 106 yıllık sendika tarihinde ilk kez dört ülkedeki tüm çalışanları kapsayacak şekilde bir oylama gerçekleştirdiklerini, grevin yapılması halinde ise ilk kez bireysel olarak değil ama Krallık genelinde bu kadar büyük bir grev yapılmış olacağını söyledi.

Grev kararının ne kadar daha büyümeye devam edeceğini ise ilerleyen günlerde göreceğiz.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası