TSK’nın eğittiği Somali ordusu 120 kişiyi öldüren bombalı saldırının intikamını aldı!

TSK’nın eğittiği Somali ordusu 120 kişiyi öldüren bombalı saldırının intikamını aldı!

Bir hafta önce eğitim bakanlığı önünde toplanan öğrenci ve velilere yönelik bombalı saldırılarda 120 kişinin hayatını kaybetmesiyle sarsılan Somali Devleti intikam peşinde. Veli ve öğrencilerin öldürüldüğü saldırının sorumluluğunu üstlenen Eş Şebab terör örgütüne karşı düzenlenen operasyonlarda örgütün 100 militanı öldürüldü.


Somali’de Eş Şebab’a yönelik operasyonlarda 100 militanı etkisiz hale getirdi.

BOMBALI SALDIRILARDA 120 KİŞŞ HAYATINI KAYBETTİ!
Kardeş ülkenin başkenti Mogadişu’da eğitim bakanlığı önünde gerçekleştirilen ve en az 120 kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan saldırılardan günler sonra Somali Savunma Bakanlığı intikam niteliğinde bir operasyona imza attı. Somali ordusu ve müttefik aşiret milisleri orta Hiran bölgesinde girdiği şiddetli çatışmalar sonucunda en az 100 Eş Şebab militanını öldürdüğünü açıkladı.

EŞ ŞEBAB SORUMLULUĞU ÜSTLENMİŞTİ!
Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada El Kaide’ye bağlı Eş Şebab, 29 Ekim’de Mogadişu’da eğitim bakanlığının önünde patlayan ve 120 kişinin ölümüyle sonuçlanan iki bombalı saldırının sorumluluğunu üstlenmişti.

SOMALİ HÜKÜMETİ TÜRKİYE DESTEKLİ
Terör örgütü Eş Şebab, 2006’dan bu yana Somali’nin Türkiye destekli merkezi hükümetini devirmek ve kendilerine ait sözde İslam hukuku yorumunu uygulamak için verdiği mücadele sırasında düzenlediği bombalı saldırılarda on binlerce insanı katletti.

ABD VE YEREL MİLİSLER DE DESTEK VERDİ!
Örgüt, Somali Devlet Başkanı Hassan Sheikh Mohamud’un kendilerine karşı ABD ve “sarongslu adamlar” olarak bilinen yerel macawisley milisleri tarafından desteklenen ortak bir saldırı başlattığı Ağustos ayından bu yana ciddi bir baskı altında.

Cuma günü ulusal orduya bağlı bir Telegram kanalında çok sayıda Eş Şebab savaşçısının cesetlerini gösteren fotoğraflar paylaşıldı.

ÇATIŞMALAR KIRSAL ALANDA SÜRÜYOR!
Savunma bakanlığı sözcüsü Abdullahi Ali Anod, çok sayıda teröristin öldürüldüğü çatışmaların Perşembe günü Garas Magan ve El Hareeri köylerinde gerçekleştiğini söyledi.

Somali devlet haber ajansının bir raporuna göre, El Hareeri, güvenlik güçlerinin bu hafta başlarında ele geçirdiği Orta Shabelle eyaletinin stratejik Adan-yabal kasabasından yaklaşık 15 km uzaklıkta.

EŞ ŞEBAB: “ABD BİZİ VURUYOR”
Eş Şebab tarafından yapılan açıklamada ise Perşembe günü ordu ile girdikleri şiddetli çatışmalarda düzinelerce ordu askerini ve macawisley savaşçısını öldürdüklerini ve ABD’nin düzenlediğini iddia ettikleri bir hava saldırısında kendi savaşçılarından sekizinin öldürüldüğünü söylendi.

Söz konusu hava saldırısı hakkında fikri sorulan ABD ordusu, kısa süre içinde yanıt vereceğini söylerken Amerika Birleşik Devletleri’nin bu yıl Eş Şebab’a karşı sekiz hava saldırısı düzenlediği biliniyor.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası