ABD’de başkanlık seçimlerinin fragmanı niteliğinde ara seçim!

ABD’de başkanlık seçimlerinin fragmanı niteliğinde ara seçim!

ABD’de yarın iki yılda bir gerçekleşen ara seçimler gerçekleşecek. Seçimlerin sonucu başkan Joe Biden için de oldukça önemli.


ABD’de yarın Kongre ara seçimleri gerçekleşecek. Yapılacak olan seçimde Kongre’nin Temsilciler Meclisi ve Senato’nun üyeleri belirlenecek.

ABD ARA SEÇİMLERİ

Her iki yılda bir gerçekleşen ara seçimler, başkanlık seçimlerinin tam ortasına geldiğinden başkan ve geleceği hakkında da fikir veriyor ve bir sonraki seçim için de belirleyici etkisi bulunuyor.

ABD’de kongre ülke genelinde uygulanan yasaları oluştururken, Temsilciler Meclisi hangi yasaların oylanacağını belirliyor. Senato ise bu yasaları veto etme ya da onaylama yetkisine sahip.

Ayrıca Senato Amerikan Başkanı tarafından yapılan atamaları değerlendiriyor ve başkana soruşturma açma yetkisini elinde bulunduruyor.

SENATO VE TEMSİLCİLER MECLİSİ

Yani yapılacak olan seçimlerde Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin Başkan Biden’a yakın ve destekçisi insanlardan oluşması Başkan Biden’ın işini bu zamana kadar oldukça kolaylaştırdı ve istediği yasaları kolayca onaylamayı başardı.  

Fakat Biden’ın işi söylenildiği gibi kolay değil çünkü son seçimleri kaybeden eski Başkan Trump güçlü bir rakip ve çalışmalarına ara vermiyor.

CUMHURİYETÇİLER VE DEMOKRATLAR

Yapılacak olan seçimde bu yıl ABD’de genel olarak çokça konuşulan ve seçimi etkilemesi düşünülen konular göç, suç ve hayat pahalılığı.

Bu konular ise Trump’ın Cumhuriyetçi Partisi’nin oylamada avantaj kazanmasını sağlayacak konular. Fakat son günlerde ABD’de oldukça konuşulan kürtaj konusunda Cumhuriyetçilerin, kadınların kürtaj hakkına sahip olmaması gerektiğini savunması muhafazakarları geriye düşürdü.

Ancak son günlerde kürtaj konusu gündemdeki yerini kaybetmeye başladı ve etkilerini yitirmesiyle Cumhuriyetçiler yeniden enflasyon, göç, suç oranı gibi konuları tartışmaya açmaya çalışıyor.

BIDEN İÇİN İŞLER ZORLAŞIYOR

Yapılacak ara seçimlerde Ağustos ayından bu yana oldukça destek kaybettiği düşünülen Biden için işler daha da zorlaşabilir.

Yapılacak olan bu seçimlerden çıkacak olan sonuç, iki yıl sonra tekrarlanacak olan başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçilerin başkan adayının kim olacağı konusunda ipucu verebilir.

TRUMP’IN ADAYLIĞI MERAK KONUSU

Trump’ın ara seçimde desteklediği adaylar kötü bir performans sergilerse, Cumhuriyetçi Parti’den başkan adaylığı için destek alması zor olacak.

Cumhuriyetçiler her iki kanatta, Temsilciler Meclisi ve  Senato’da üstünlüğü ele geçirirse, Biden’ın planlarını durdurabilir. Biden kanadı bu konuda oldukça endişeli.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası