İngiltere’nin Asya Pasifik hamleleri sürüyor: Çin’i deliye çeviren ziyaret!

İngiltere’nin Asya Pasifik hamleleri sürüyor: Çin’i deliye çeviren ziyaret!

İngiliz ticaret bakanı Tayvan’ı ziyaret edeceğini ve Tayvan cumhurbaşkanı ile görüşeceğini söyledi.


İngiliz bakanın yaptığı açıklamada, ticaret görüşmeleri için bu hafta Tayvan’ı ziyaret edeceği ve Başkan Tsai Ing-wen ile görüşeceği bildirildi.

TİCARET MÜZAKERELERİ!

İngiltere Uluslararası Ticaret Bakanlığı, ticaretten sorumlu devlet bakanı iki günlük Tayvan ziyaretinde cumhurbaşkanı ile görüşeceğini ve adanın 25 yıllık Birleşik Krallık-Tayvan Ticaret Müzakerelerine ev sahipliği yapacağını söyledi.

Yapılan açıklamada, “Tayvan’ı şahsen ziyaret etmek, Birleşik Krallık-Tayvan ticaret bağlarını güçlendirme konusundaki kararlılığımızın açık bir işaretidir. Birleşik Krallık gibi Tayvan da küresel ticaret sistemi tarafından desteklenen serbest ve adil ticaret şampiyonudur.” dedi.

ÇİN ŞİDDETLE KARŞI ÇIKIYOR!

Çin, demokratik olarak yönetilen Tayvan’ı kendi toprak bütünlüğü içerisinde görüyor ve Tayvan ile yabancı devletler arasındaki resmi görüşmelere, Tayvan’ın ayrılma isteğine bir destek mesajı olduğunu öne sürerek kesinlikle karşı çıkıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in diplomatik bağları olan bir ülke ile Tayvan arasında her türlü resmi diyaloğa karşı olduklarını, bunun Çin yönetimine karşı bir hamle olduğunu söyledi.

Sözcü, ziyaret ile ilgili yaptığı açıklamada, “Tayvan ile görüşecek İngiliz heyeti, Tayvan’ın bağımsızlığı ile ilgili yanlış sinyaller göndermeyi son vermeye çağırıyoruz.” dedi.

TAYVAN İNGİLTERE YAKINLAŞMASI!

Tayvan Ekonomi Bakanlığı, düzenlediği toplantıların basına kapalı olduğunu söyleyerek konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

Tayvan, İngiltere’yi ayrılığı ve gerilimi konusunda desteklemesi sebebiyle yakın bir ortak olarak görüyor. Ayrıca İngiltere’nin, ada etrafında yaşanan Çin şiddetinde Tayvan’a destek olacağının sinyallerini vermesi de iki ülkeyi birbirine yakınlaştırıyor.

Tüm bu temaslara rağmen İngiltere’nin Tayvan ile resmi diplomatik bağları bulunmamakta. Fakat resmi olmayan şekilde ticari ortaklıkları mevcut ve İngiltere’nin Tayvan’da fiili bir büyükelçiliği de bulunuyor.

ASYA PASİFİK’DE İNGİLTERE HAMLELERİ!

Geçtiğimiz günlerde İngiltere’nin taze başbakanı Rishi Sunak’ın Japon mevkidaşı ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından yapılan açıklamada, İngiltere’nin pasifik politikası, artan Çin gerilimleri hakkında konuştukları aktarılmıştı.

Bu görüşmelerin ardından şimdi de Tayvan ziyaretinin gerçekleşecek olması, AUKUS anlaşmasına Avustralya’nın dahil olmasının ardından İngiltere tarafından Asya-Pasifik’te gerçekleşen en büyük adımlar ve hamleler olabilir.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Taipei ziyaretinin ardından Ağustos ayında Tayvan yakınlarında savaş oyunları düzenlemişti.

Bu görüşmenin ardından olabilecek gerilimler konusunda bölge diken üstünde.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası