Josep Borrell’den Kosova’ya skandal teklif! Sırp Belediyeler Birliği’ni kurun!

Josep Borrell’den Kosova’ya skandal teklif! Sırp Belediyeler Birliği’ni kurun!

Kosova devleti ve ülkedeki Sırp azınlık arasında devam eden plaka gerginliği gittikçe büyürken tarafları sakinleştirmek ve istikrarı korumak üzere açıklama yayınlayan Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell Kosova tarafına skandal bir teklifte bulundu. Borrell, bazı Kosovalılar tarafından ülkenin bölünmesi olarak yorumlanan Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulması gerektiğini söyledi.


Josep Borrell Kosova’daki plaka krizi hakkındaki AB görüşünü twitter hesabından paylaştı.

BORRELL KRİZİN TARAFLARINA SESLENDİ!
Avrupa Konseyi Başkan Yardımcısı Josep Borrell Kosova’daki plaka krizinin uzaması ve tarafların gerilmesi üzerine krizin taraflarına hitap ettiği bir bildiriyi twitter hesabından paylaştı.

“GELİŞMELER BAŞARIMIZI RİSKE ATIYOR”
Bildiride Kosova ile Sırbistan arasında son zamanlarda yaşanan gelişmeler, Belgrad ile Priştine arasında AB tarafından kolaylaştırılan diyalog sayesinde yıllarca süren sıkı çalışmayla elde edilen başarıları riske atıyor ifadesi kullanıldı.

“TEK TARAFLI EYLEMLERDEN KAÇININ”
Bildiride Avrupa Birliği’nin tarafları daha fazla gerilime yol açabilecek tek taraflı eylemlerden kaçınmaya çağırması dikkat çekti.

Plaka krizi üzerine Kosova devlet kurumlarındaki görevlerinden çekilen Sırplara hitaben “Kosovalı Sırpların Kosova kurumlarından çekilmesi, mevcut anlaşmazlıkların çözümü değil bu tarz eylemler sahadaki gerilimi daha da artırma potansiyeline sahip” denildi.

“KURUMLARDAKİ İŞİNİZE GERİ DÖNÜN”
Bildiri Sırbistan ve Kosovalı Sırp temsilcileri karşılıklı diyalog yükümlülüklerine uymaya ve Polis, Yargı ve yerel yönetimler de dahil olmak üzere görevlerini yerine getirmek için Kosova kurumlarına geri dönmeye çağırdı.

“YÜKÜMLÜLÜKLERİNİZE UYUN”
Bildirinin devamında AB, Kosova makamlarını “kendi yükümlülüklerine uymaya çağırıyor” denilerek söz konusu araçların yeniden tescil sürecinin derhal uzatılması ve plaka sahiplerine yönelik cezai işlemlerin askıya alınması anlamına gerektiği söylendi.

SIRP BELEDİYELER BİRLİĞİ’NİN KURULMASINI İSTEDİ!
AB bildiride Kosova’yı Sırp Çoğunluklu Belediyeler Birliğini kurmak için “derhal adımlar atmaya” çağırdı. Brüksel Anlaşmasını onaylayan Kosova’nın ve Kosova Anayasa Mahkemesi’nin birliğin kurulması gerektiğine karar verdiğini ifade etti. Bildiride derneğin kurulması “Kosova için bağlayıcı bir yasal zorunluluk” olarak nitelendi. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesinin Hukukun Üstünlüğü ilkesini baltalamak olduğu ve Kosova’nın itibarını ve güvenilirliğini zedeleyeceği ifade edildi.

“BARIŞTAN TARAFLAR SORUMLU”
Bildiride AB “barış ve istikrarın sağlanması” konusunda tarafları sorumlu tutarken arabaların yakılması veya gerginliğe yol açabilecek korkutucu eylemler “kabul edilemez” olarak nitelendirildi.

“AB MÜZAKERELERE HAZIRDIR”
AB, tarafları ciddi bir şekilde diyalog yolunu seçmeye ve şiddete ve çatışmaya yol açacak her türlü eylemden kaçınmaya çağırır denilen açıklamada AB, müzakereleri kolaylaştırmaya devam etmeye hazırdır, ancak her iki tarafın da yapıcı bir şekilde çözümler aramaya ve diyalogdaki yükümlülüklerine saygı göstermeye hazır olması gerekmektedir ifadeleri kullanıldı.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası