Küresel Sabah Özeti | 7 Kasım 2022, Pazartesi

Küresel Sabah Özeti | 7 Kasım 2022, Pazartesi

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Yunanistan’ın bir bölge valisi olan Apostolos Tzitzikostas, Selanik’ten yola çıkarak gemiyle Ege’nin incisi İzmir’e geldi. Karaya çıkarken ise zor anlar yaşadı. Yunan medyası Kathimerini’nin aktardığına göre, Türk makamları Tzitzikostas’ın ülkeye girişini engelledi. Ayrıca, kendi iddiasına göre Türkiye, Yunan valisini limandaki bir ofiste altı saat zorunlu olarak misafir etti- veya alıkoydu. Türkiye, Yunanistan valisine Türkiye’ye girişinin reddedilmesine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.


Kardeş Somali’de bir hafta önce El Kaide’nin en vahşi ve zengin kolu olan Eş Şebab’ın, eğitim bakanlığı önünde toplanan öğrenci ve velilere yönelik düzenlediği bombalı saldırılarda 120 kişi hayatını kaybetmişti. Bugünlerde Türk ordusunun eğittiği Somali ordusu intikam peşinde. Dün teröristlere karşı düzenlenen operasyonlarda örgütün 100 militanı imha edildi.


İsrail merkezli bir ajans, yaptığı kapalı anketin sonucunu paylaştı. Anlet sonuçlarına göre İsrail ordusunda yalnızca 10 askerden 2’si aşırı sağcı Netanyahu’ya oy verdi. Öte yandan geçtiğimiz ay, ABD tarafından bile incelenmesi talep edilen ve İsrail ordusunun “katliam timi” olarak bilinen Netzah Yehuda taburunun çok yüksek çoğunluğunun Netanyahu’yu desteklediği anket sonucu ortaya çıkan çarpıcı sonuçlar arasında.


Birleşmiş Milletler’in yıllık iklim zirvesi olan COP27, delegelerin iklim değişikliği yüzünden maruz kaldıkları zararlar için yoksul ülkelere ödeme yapılıp yapılmayacağını tartılmasının kararlaştırılamsıyla Mısır’da başladı. Tartışmalı “kayıp ve hasar” finansmanı konusu ilk kez müzakerelerin gündemine resmi olarak dahil edildi. Sera gazı emisyonlarından büyük ölçüde sorumlu olan zengin ülkeler, daha önce bu konuyu sürekli geçiştirmişlerdi.


İran devlet medyasına göre, ülkede yaklaşık 230 parlamenter, İran yargısının rejimi protesto eden herkesle “kararlı bir şekilde ilgilenmesini” talep eden bir bildiri imzaladı. Sokaklardaki eylemciler, Cumartesi günü hayatını kaybeden kadın protestocu Nasrin Ghaderi’nin cenazesinin ardından Marivan’da güvenlik güçlerinin cenazedeki kalabalığa ateş açmasıyla Pazar günü birçok İran kentinde protestoların dozu arttı.


Ukrayna’nın güneyindeki Herson’da Ruslar tarafından atanan sözde yöneticiler, “sabotaj” nedeniyle kentin su ve elektrik kaynaklarının kesildiğini söyledi. Duyuru, Rusların şehirden Dinyeper nehrinin doğu yakasına çekildiği söylentilerinin tam da ortasında yapıldı. Bu arada Ukrayna, Rusların Dinyeper’daki sivil tekneleri imha ettiğini rapor etti.


Geçmiş ve şimdiki Amerikan başkanları, Salı günkü ara seçimler öncesinde Pennsylvania’nın arada kalmış seçmenleri için eyaletinde rakip mitingler düzenledi. Barack Obama ve Joe Biden, Philadelphia’da çifte eylem yaptı. Obama, Demokrat seçmenlere “gerçekler, mantık ve temel nezaketin oy pusulasında olduğunu” söyledi. Bu arada Pittsburgh’un güneydoğusundaki Donald Trump, Cumhuriyetçileri ayağa kaldırarak, onları “ülkenin yıkımını” durdurmaya çağırdı


Japonya başbakanı Kishida Fumio, ülkenin artan güvenlik tehditlerinden korunmaya hazır olması gerektiğini söyleyerek Japonya’nın savunma yeteneklerini artırmaya söz verdi. Kuzey Kore’nin son füze denemelerinden kaynanan endişeleri ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini başlıca sebepler olarak gösterdi. Mesaj, pasifizmin ikinci dünya savaşından bu yana güçlü bir siyasi ilke olduğu Japonya’da değişen önceliklerin bir işareti. Bu bağlamda aynı şey Almanya için de söz konusu.


Elon Musk, Twitter’ın “İnsan Hakları” Departmanının tamamını işten çıkardı. BM İnsan Hakları Komisyonu başkanı Elon Musk’a yazdığı açık mektupta, sosyal medya şirketinin tüm insan hakları ekibinin görevden alınmasının “cesaret verici bir başlangıç” olmadığını yazdı.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın:

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası