Laboratuvarda kan ürettiler: İnsan vücuduna nakledildi ve şuan test aşamasında!

Laboratuvarda kan ürettiler: İnsan vücuduna nakledildi ve şuan test aşamasında!

İngiliz bilim insanları laboratuvarda ürettikleri kanı, ilk kez bir insana nakletti.


İngiliz bilim insanları uzun zamandır üzerinde çalışılan, laboratuvarda üretilen ve bu sebeple yapay sayılabilecek kırmızı kanı test etmek amacıyla insan vücuduna nakletti.

NADİR KAN GRUPLARI

Bir enjeksiyon kadar kanı insan vücuduna nakleden bilim insanları, laboratuvarda ürettikleri kanın insan vücudunda nasıl çalışacağını test edecek.

Testi gerçekleştiren ve kanı üreten bilim insanları, araştırmanın amacının kan bağışının yerini almak olmadığını, çalışmaların, hayati olarak önemde olan fakat nadir bulunan kan gruplarını üretmek amacıyla gerçekleştirildiğini açıkladılar.

KAN HASTALARI İÇİN

Hayati derecede önemli kan hastalığı bulunan bir hastaya düzenli olarak kan vermek gerekiyor. Fakat nakledilen kan, grup olarak uyum sağlasa bile tam olarak uyum sağlamazsa hasta vücudunu bunu reddetmeye başlıyor ve tedavi başarısızlıkla sonuçlanıyor.

Bu şekilde gerekli olan kan nakillerinde doku uyumu, A, B, 0 ve AB grupları ile hastanın kan grubunun uyuşmasının daha da ötesine geçebiliyor.

YALNIZCA BİRLEŞİK KRALLIK’DA ÜÇ ÜNİTE NADİR KAN!

Bilim insanları bazı kan gruplarının çok nadir olduğunu ve sadece 10 kişide bulunan kan gruplarının var olduğunu söylemekteler.

Buna en bilindik örnek ise, ilk kez Hindistan’da görülen Bombay adı verilen kan grubu. Bu kan grubundan Birleşik Krallık çapında yalnızca üç ünite kan bulunmakta.

NASIL ÜRETİLİYOR?

Laboratuvar ortamında üretilen kanın elde edilme yöntemi ise yine insan kanı. Bağış yoluyla elde edilen yarım litre insan kanı içerisinde bulunan kırmızı kan hücrelerine dönüşebilen kök hücreler ayrıştırılıyor.

Ayrıştırılan bu kök hücrelerin çoğalması sağlanıyor. Çoğaltılan bu kök hücreler, kırmızı kan hücresi olmaya yönlendiriliyor.

Üç hafta süren işlem sonucunda yarım milyon kök hücresi elli milyar kırmızı kan hücresine dönüşmüş oluyor.

TEST DEVAM EDİYOR

İnsan vücuduna nakledilen test aşamasındaki bir enjeksiyon kadar kan ise radyoaktif madde ile işaretlenmiş durumda ve insan vücudunda takibi bu şekilde sağlanıyor.

Çalışmalar şuan için 10 sağlıklı insan üzerinde test ediliyor. Nakledilen laboratuvar ortamında üretilen kanın insan vücudunda ne gibi bir tepki vereceği ise test sonuçlarına göre belli olacak.

Bahse konu kan üretiminin maliyeti oldukça yüksek. Bu konudaki tartışmalar ise devam ediyor.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası