“Putin’in aşçısı” ABD seçimlerine müdahale ettiğini itiraf etti!

“Putin’in aşçısı” ABD seçimlerine müdahale ettiğini itiraf etti!

“Putin’in aşçısı” ve Rus paralı asker grubu Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigozhin ABD seçimlerine müdahale ettiğini kabul eden bir açıklama yaptı. Rus sosyal medya uygulaması VK üzerinden yapılan açıklamada Prigozhin’in ABD seçimleri için “müdahale ettik, müdahale ediyoruz ve müdahale etmeye devam edeceğiz” dediği ifade edildi.


Putin’in aşçısı ABD seçimlerine “müdahale ettik” açıklaması yaptı!

“MÜDAHALE ETTİK VE GELECEKTE DE EDECEĞİZ”
Rus işadamı Yevgeny Prigozhin 7 Kasım Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD seçimlerine müdahale ettiğini ve gelecekte de bunu yapmaya devam edeceğini söyledi.

Prigozhin’e ait olan Concord yemek firmasının basın servisi tarafından Rusya’nın Facebook benzeri sosyal medya uygulaması VKontakte’ta yapılan yorumlarda Prigozhin, “Müdahale ettik (ABD seçimlerine), müdahale ediyoruz ve müdahale etmeye devam edeceğiz. Dikkatlice, hassas ve cerrahi bir incelikle nasıl yapacağımızı bildiğimiz gibi.” dedi.

Açıklama, bir Rus haber sitesinden yapılan yorum talebine yanıt olarak ABD ara seçimlerinin hemen öncesinde yayınlandı.

PRİGOZHİN: “NOKTA ATIŞI OPERASYONLAR YAPACAĞIZ”
Prigozhin, “Nokta atışı operasyonlarımız sırasında hem böbrekleri hem de karaciğeri aynı anda çıkaracağız.” Dedi. Şifreli yorum hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.

LAKABI “PUTİN’İN AŞÇISI”
Kendisine ait yemek şirketi Kremlin sözleşmelerini yürüttüğü için genellikle “Putin’in şefi” olarak anılan Prigozhin, seçim yoluyla ABD siyasetini etkilemeye çalışan Rusya merkezli “trol çiftliklerine” sponsor olmakla suçlanıyor.

ABD, 10 MİLYON DOLAR ÖDÜL KOYDU!
Temmuz ayında ABD Dışişleri Bakanlığı, Prigozhin hakkında “ABD seçimlerine müdahalede bulunmakla” bağlantılı olarak bilgi verenlere 10 milyon dolara kadar ödül teklif etmişti. Ciddi suçlamaların hedefi olan Prigozhin ABD, İngiltere ve Avrupa Birliği yaptırımlarının hedefi olmuştu.

RUS GENERALLERE BİLE KAFA TUTUYOR!
Yakın bir zamana kadar Prigozhin kamuoyunda pek de ilgi çekmeyen düşük bir profil olarak biliniyordu ancak Ukrayna savaşı sırasında Rus generallerinin performansını eleştirmek de dahil olmak üzere yaptığı açık sözlü eleştirilerle dikkatleri üzerine çekti.

WAGNER’İN KURUCUSU OLDUĞUNU İTİRAF ETMİŞTİ!
Prigozhin, Eylül ayında Suriye, Afrika ve Ukrayna’da Kremlin ile birlikte çalışan Wagner paralı asker grubunu kurduğunu itiraf etmişti. Prigozhin ile bağları kesinleşen Wagner Grubu ise geçen Cuma günü, St Petersburg’da bir savunma teknolojisi merkezi açtı ve bu açılış Prigozhin’in askeri kimliğini bir kez daha vurguladı.

Written by:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası