Çatışmaların esiri olan iki ufak kasabada soykırımın izleri sürüyor…

Çatışmaların esiri olan iki ufak kasabada soykırımın izleri sürüyor…

Demokratik Kongo Cumhuriyeti, ülkenin pençesinde bulunduğu teröre karşı farklı mücadele yolları denemeye devam ediyor.


Kongo ordusu, şiddetli çatışmaların yaşandığı ülkenin doğu bölgesinde, isyancılara karşı koymak için iki savaş uçağı konuşlandırdı.

YANLIŞLIKLA GERÇEKLEŞEN HAVA SAHASI İHLALİ…

Konuşlandırmanın ardından Pazartesi günü jetlerden birinin komşu Ruanda’nın hava sahasına girmesiyle bir anda Ruanda ile Kongo arasındaki ipler tekrar gerildi.

Ruanda hükümeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden bir Sukhoi-25 uçağının Pazartesi sabahı hava sahasını ihlal ettiğini, ayrıca savaş uçağının Ruanda’ya iniş gerçekleştirdiğini ve kısa süreli beklemenin ardından ülkeden ayrıldığını belirtti.

“NE YAZIK Kİ”

Açıklamada, “Cevap olarak Ruanda tarafından herhangi bir askeri işlem yapılmadı ve jetin Kongo’ya geri dönmesine müsaade edildi.” denildi  ve Ruanda hükümetinin hareketi resmen protesto ettiği açıklandı.

Kongo hükümeti, jetlerinden birinin “ne yazık ki” diyerek,  Ruanda hava sahasına bir jetin hata sonucu girdiğini kabul etti. Kongo’nun kendi toprak bütünlüğüne bağlı olduğu gibi, “komşununkini ihlal etme niyetini hiçbir zaman barındırmadığını” da sözlerine ekledi.

SOYKIRIM VE TERÖR

Kongo’nun Ruanda’yı yeniden dirilen terörizmi ve isyancıları desteklemekle suçlamasıyla, Kongo ve Ruanda arasındaki gerilim son yılların en yüksek seviyesinde.

Doksanlı yılların sonunda Tutsi kökenlilerin ve ılımlı Hutular, Ruanda tarafından soykırıma uğradı ve 800.000 kişi hayatını kaybetti. Katliamlar hükümetin düşürülmesi ile son buldu.

Ruanda soykırımında katledilen 800.000 Tutsiye ait kemik ve kafatasları.

Çoğunluğu Kongolu Tutsi etnik kökenli bir grup olan M23, ilk olarak 2012’de Kongo’nun doğusunda bulunan Goma’yı kısa bir süreliğine ele geçirdi. Bu eylemlerin ardından 2013 yılından itibaren M23 herhangi bir faaliyette bulunmadı ve eylemsiz kaldı. Ta ki geçtiğimiz yıla kadar.

M23 İLE KONGO ARASINDA ANLAŞMA!

M23 adlı isyancı grubun yıllar sonra tekrar Kongo’da saldırılara başlamasının sebebi ise Kongo’nun bu teröristlerle yapmış olduğu orduya entegre anlaşmasının yerine getirilmemesi.

Kongo, M23 mensubu teröristlere, silah bırakmaları durumunda ücretli olarak orduda değerlendirme sözü verdi. Sonrasında M23 mensuplarının neredeyse tümü silah bıraktı fakat Kongo yönetimi herhangi bir şekilde bu teröristleri orduya dahil edemedi.

120 TERÖR ÖRGÜTÜ 2 EYALETTE!

Kongo’nun doğusunda dinmek bilmeyen terörizm ve çatışma ortamı sürmeye devam ediyor. Kuzey Kivu ve İturi olarak bilinen ülkedeki iki eyalette toplam 120 terör örgütü aynı anda 12 savaş sürdürüyor. Bu örgütlerden en tehlikeli ve güçlü olanları ise sırası ile ADF, CODECO ve M23.

ITURI VE KIVU’DA OHAL

Geçtiğimiz yıl Kongo Devlet Başkanı, Kivu ve Ituri’de ohal ilan etti.

Bu eyaletlerde ohal öncesi dönemde çok şiddetli çatışmalar yaşanırken, çatışmalarla ilgili bölge halkından bir vatandaş verdiği röportajda; “Ohalden önce insanlar kestikleri kafalarla beraber normal bir durummuş gibi sakince ve özgürce yürüyordu.” açıklamasında bulundu.

RUANDA BÜYÜKELÇİSİ SINIR DIŞI EDİLDİ!

Kongo başkanı Felix Tshisekedi, artan çatışmaların ardından Ruanda’yı, bölgenin maden zenginliğini ele geçirmek için doğu Kongo’yu istikrarsızlaştırmaya çalışmakla ve M23’ü desteklemekle suçladı, şiddete yanıt olarak da Ruanda’nın Kongo’daki büyükelçisini sınır dışı etti.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir