İklim zirvesi sonrası enerji atağı! İngiltere, ABD’den 10 milyar metre küp doğal gaz alacak!

İklim zirvesi sonrası enerji atağı! İngiltere, ABD’den 10 milyar metre küp doğal gaz alacak!

COP27 İklim Değişikliği zirvesinden hemen sonra İngiltere’den enerji alış verişi atağı geldi. Telegraph gazetesinin haberine göre çiçeği burnunda Başbakan Rishi Sunak ABD ile büyük bir sıvılaştırılmış doğalgaz anlaşması imzalamayı hedefliyor! Anlaşma ihtiyacı Avrupa Birliği’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımlardan dolayı enerji sorunu yaşamasından kaynaklanıyor.


İngiltere Başbakanı ABD ile doğal gaz anlaşması imzalayacak.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ZİRVESİNDEN HEMEN SONRA!
Telegraph gazetesinin haberine göre, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, COP27 iklim değişikliği zirvesinin ardından ABD ile imzalanacak büyük bir doğalgaz anlaşmasını duyurmaya hazırlanıyor.

10 MİLYAR METRE KÜP LNG!
Gazetenin haberine göre İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri’nden önümüzdeki yıl için yaklaşık 10 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) almayı planlıyor. Haberde anlaşmayla ilgili tartışmaların son aşamada olduğu ve bir-iki hafta içinde bir duyurunun gelebileceği belirtildi.

PAZARLIKLAR DEVAM EDİYOR!
Haberde söz konusu satın almanın kesin miktarı üzerinde tartışmaların devam ettiği ve anlaşma duyurulduğunda belirli bir rakamın verilmemesinin de mümkün olduğu belirtildi. Telegraph’a göre, ABD şirketleri tarafından satılacak olan gazın ne kadarının bu kış Birleşik Krallık enerji sisteminde olacağı da hala belli değil.

RUSYA’YA YÖNELİK YAPTIRIMLARDAN DOLAYI AB ZORDA!
Bu yılın başlarında ABD, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Rusya’ya uygulanan yaptırımların neden olduğu enerji kriziyle uğraşan Avrupa Birliği’ne 15 milyar metreküp LNG tedarik etme sözü verdi.

“KAPASİTEMİZ KATAR VE ABD’DEN LNG İHRACATINA BAĞLI”
İngiltere’nin Ulusal Şebekesi gaz tedariği konusunda yaptığı açıklamada İngiltere’nin gaz arzını güvence altına alma yeteneğinin, Avrupa,Katar ve ABD gibi ülkelerden LNG ihracatı yapabilmesine bağlı olduğunu söyledi.

2025 YILINA KADAR CİDDİ BİR ARTIŞ YOK!
ABD hükümetinin tahminlerine göre, ABD LNG üreticilerinin daha fazla LNG üretebilme kabiliyeti, üç yeni santralin tamamen faaliyete geçtiği 2025 yılına kadar ciddi bir artış göstermeyecek. Tesisler, bu çeyrekte beklenen yaklaşık 3,3 milyar metre küp ihracata günde 1,6 milyar metre küp ekleyecek.

COVİD 19 SONRASI FİYATLAR YÜKSELMEYE BAŞLADI!
Asya’da LNG’ye olan yüksek talep Avrupa’ya daha az LNG sağlanmasına neden olurken, ekonomiler COVID-19 karantinalarından çıktıkça gaz fiyatları da aşamalı olarak yükseldi.

İNGİLİZ ENERJİ ŞİRKETLERİ ÇÖKTÜ!
Yaklaşık 12 İngiliz enerji tedarik şirketi bu yıl batarken batan şirketlerin 2 milyondan fazla müşterisi bu olaydan etkilendi.

Written by:

1.366 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası