İttifaka giriş için Erdoğan’ın talebi: Teröriste terörist denmesi!

İttifaka giriş için Erdoğan’ın talebi: Teröriste terörist denmesi!

İsveç Başbakanı Türkiye Cumhuriyeti Başkanı Erdoğan’ı NATO üyeliği için ikna etmeye çalışıyor.


İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye’yi İsveç’in NATO üyeliğine karşı, olumsuz tavrı bırakmaya ikna etmek amacıyla Salı günü Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere Ankara’ya geldi.

İSVEÇ VE NATO BAŞVURUSU

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, savaş endişesi ve olası bir durum ile sarsılan İsveç ve Finlandiya, uzun süredir devam eden uyumsuzluk politikasını terk ederek askeri ittifaka katılmak için başvuruda bulundu.

Ancak Türkiye, bu iki ülkeyi katil terör örgütü PKK ve Suriye kanadı YPG’yi desteklemesi ve terör örgütü olarak görmemesi sebebiyle, ittifakta istemedi ve katılım tekliflerinin onaylanmasını erteledi.

Başkan Erdoğan, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’i Ukrayna’nın tahıl ihracatını engellemeyi bırakmaya ikna etmesinden bu yana küresel anlamda daha da güçlü bir konumda.

ERDOĞAN KRISTERSSON BULUŞMASI

Erdoğan ve Kristersson, başkanlık sarayında buluştu ve ardından bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

 Geçtiğimiz günlerde NATO Genel Sekreteri Ankara’yı ziyaret etti ve  “Bu iki ülkenin NATO’ya katılımı bizi ve insanlarımızı daha güçlü ve daha güvenli hale getirecek.” dedi ve İsveç ile Finlandiya’yı NATO’ya dahil etmenin “Rusya’ya net bir mesaj göndereceğini” de sözlerine ekledi.

İSVEÇ VE TERÖRE DESTEĞİ!

Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın geçtiğimiz Haziran ayında Türkiye’ye, “terör zanlılarının” sınır dışı edilmesi veya iade edilmesi talebini ele almak da dahil olmak üzere taviz vermeyi kabul ettiğini vurguladı.

Türkiye ise, Haziran ayında İsveç ve Finlandiya’ya iade edilmesini istediği kişilerin listesini verdiğini söyledi. O zamandan beri Stockholm, dolandırıcılık suçluları için bir iade işlemine izin verdi. Hem İsveç hem de Finlandiya, iade kararlarının mahkemeler tarafından verildiğini söylüyor.

PKK VE YPG BAĞLANTILARI!

PKK, Türkiye’nin Batılı müttefiklerinin çoğu tarafından kara listeye alındı. Ancak YPG, Suriye’de DAEŞ ile savaşan ABD liderliğindeki askeri ittifakta kilit bir oyuncu olarak görülüyor.

İsveç’in de geçmişte YPG’ye ve onun siyasi kanadına desteğini dile getirdiği bilinirken, yeni Kristersson hükümeti kendisini bu tavırdan uzaklaştırıyor gibi görünüyor.

Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom Cumartesi günü yaptığı açıklamada , “Bu örgütler ile AB tarafından listelenmiş bir terör örgütü olan PKK arasında çok yakın bir bağlantı var.” dedi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası