Kakao vahşeti: Batı’nın “çikolatalarından” kan damlıyor!

Kakao vahşeti: Batı’nın “çikolatalarından” kan damlıyor!

Afrika’nın tam kalbinde bulunan, göller bölgesinde ve değerli yeraltı ve yerüstü kaynaklarının üzerinde bulunan Kongo’ya huzur gelmediği sürece, Afrika’ya huzur gelmesi mucize olacak… Son dönemde Kongo’daki terör örgütlerinin katliamları gündeme oturmuş durumda. Sebebi ise Batı’nın ayıbını gözler önüne seriyor…


Kongo’nun doğusunda bulunan Uganda sınırındaki Rwenzori dağlarının eteklerinde bulunan ufak bir köyün sakini olan Kakule Livingstone Janvier’in söyledikleri yaşadığı dehşeti yansıtıyor.

KORKU İÇİNDE BİR YAŞAM…

Söylediğine göre, röportajı vermeden sadece 1 gün önce, ADF militanları köyde 5 kişiyi katletti, kadın ve çocukları kaçırdı.

İki ay önce yaşanan başka bir terör saldırısında ise Janvier, aile üyelerinin katledildiğini izlemek zorunda kalmış biri. Mesela, 2020 yılında yine aynı teröristlerin köyün papazına saldırmasını ve papazın eşinin boğazını kesmesini unutamadığını söylüyor.

YAŞANAN TÜM BU VAHŞETİN SEBEBİ: ÇİKOLATA

Peki zaten şanssız bir coğrafyada doğmuş ve zor bir hayata sahip bu insanları canlarından bezdiren bu vahşet neden yaşanıyor?

Nedeni sizi şaşırtabilir: Batı ülkelerinin çikolata sevgisi…

Teröristlerin saldırılarının arkasında yatan temel neden, kakao kaçakçılığı. ADF teröristleri saldırdığında, sadece öldürmüyor; tüm hasatı ve genel olarak insanların neyi varsa alıp gidiyor.

KONGO DÜNYANIN EN BÜYÜK KAKAO ÜRETİCİLERİNDEN

Kongo, dünyanın en hızlı büyüyen kakao üreticisi. Sürekli kırsallara doğru genişleyen yeni tarlalar ise bölgede savaşan 120 terör örgütünün (doğru okudunuz, 120 adet terör örgütü aynı anda 12 iç savaş yürütüyor bölgede…) militanlarının ilgisini giderek daha da fazla çekiyor.

Teröristler, Kongolu köylülerden, palalarla insanları kesmek pahasına çaldıkları kakaoları Uganda’ya kaçırıyor.

YOZLAŞMA OLDUĞU SÜRECE HİÇBİR SORUN ÇÖZÜLMEYECEK

Belki de en üzücü ve moral bozucu detay ise, Kongolu sınır polislerinin ve hatta askeri komutanların, savaşmaları gereken teröristlerden büyük rüşvetler alarak kakaonun sınırını geçmesini sağlamaları.

SÖZDE UGANDA MALI ÇİKOLATALAR BATI’YA SATILIYOR

Uganda’da tamamen yalan bir şekilde “Uganda Malı” olarak damgalanan kakaolu ürünler, ve her birimizin de mutlaka denk geldiği çikolata ürünleri; özellikle Batı ülkelerine Uganda’dan ihraç ediliyor.

UGANDA VE RWANDA, TERÖR ÖRGÜTLERİNİ DESTEKLİYOR

Uganda hükümeti ADF terör örgütünü desteklemekle suçlanıyor. Benzer bir durum Rwanda ve Kongo’daki başka bir terör örgütü olan M23 için de geçerli.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası