Kanada Çin tarafından finanse edilen siyasi ajanlar konusuyla sarsılıyor!

Kanada Çin tarafından finanse edilen siyasi ajanlar konusuyla sarsılıyor!

Kanada istihbarat Servisi (CSIS) hazırladığı rapor ile, ülke içerisinde Çin tarafından finanse edilen siyasiler olduğunu belirterek uyardı.


Kanada İstihbarat Servisi (CSIS) Kanada siyaseti içerisinde Çin’in finanse ettiği ve Çin için çalışan politikacılar tespit etti, Kanada çalkalandı.

KANADA’YA DIŞ MÜDAHALE!

Kanada’da geçtiğimiz günlerde ilginç bir haber ile sarsıldı. Kanada istihbaratı, 2019’da gerçekleşen ve Başbakan Treudeu’nun kazandığı zorlu seçim süreci de dahil olmak üzere, Çin’in bazı siyasileri finanse ederek seçimleri etkilemek istediğini, Kanada’ya dışarıdan müdahalede bulunulduğunun tespit edildiğini söyledi.

Konuyla ilgili detaylı olarak bilgi veremeyeceklerini söyleyen istihbarat servisi sözcüleri, en az 11 federal aday tespit ettiklerini, bu adayların gizli bir ağ ile Çin hükümeti tarafından finanse edildiğini tespit ettiklerini aktardı.

KANADALI GÖRÜNÜMLÜ ÇİN POLİTİKACILARI!

Açıklamaların sonrasında finanse edilen Çin sponsorluğunda siyaset yapan Kanadalı federal adayların, yürütülen bu gizli Çin kampanyasına rağmen seçimlerde etkili olamadıklarını, fakat hala Çin ile irtibatlı olduklarının düşünüldüğünü belirtti.

Yapılan bu gizli çalışmanın sebebinin ise Çin Komünist Partisi tarafından Kanada’da politikayı etkilemek, Kanadalı vekillerin ofislerine temsilciler yerleştirmek ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin çıkarlarına tehdit olabilecek Kanadalı politikacıları etkilemek.

KANADA-ÇİN GERGİNLİĞİ

Geçmişte pek çok kez farklı sebeplerden dolayı Kanada-Çin gerginliği yaşandığı ve ikilinin birbiri ile çok da iyi ilişkileri olmadığı bilinmekte.

Gerginliklerin başlangıç noktası ise 2018 yılında, Çinli teknoloji devi Huawei’nin sahibinin kızı ve şirketin finansal bölümünün yönetici olan Ming Vancou’nun İran’a uygulanan yaptırımları deldiği iddiası ile Kanada’da tutuklanması.

Bir süre hapiste kalan Vancou 10 milyon Kanada doları kefaletle serbest kaldı.

KARŞILIKLI MİSİLLEME

Bu gelişmeden kısa bir süre sonra Çin yönetimi Kanadalı bir eski diplomatı ve bir iş adamını ulusal güvenlikle ilgili suçlamalar addederek tutukladı.

Tutuklamanın haricinde Çin yaptığı bir açıklamada Kanada ile bazı malların ithalatını durdurduğunu belirtti. Kanada da misilleme olarak Çin ile askeri tatbikat yapılmayacağını açıkladı.

Gerginlikler yaşananlarla da sınırlı kalmadı. Geçtiğimiz yıl Kanada, Çin’in Uygur Türkleri’ne yaptığı uygulamaların “soykırım” olduğunu tanımlayan yasayı kabul etti ve Çin’in tepkilerine sebep oldu.

Ayrıca aynı şekilde geçtiğimiz yıl Kanada’nın Alberta eyaletinde bulunan, Çin ile bağlantıları olan üniversitelere Kanada hükümeti ortaklıklarını durdurmaları talimatı vermişti.

Sebep olarak ise Çin’e istihbari bilgi sağlayabilecek ilişkilerin olması ve Çin’in teknolojiye ulaşmak için gözetim ağı kullanabilecek olması iddiaları olarak gösterildi.

Written by:

473 Posts

View All Posts
Follow Me :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası