Kıbrıs Rum Kesimi Başpiskoposu Hrisostomos hayatını kaybetti! Rum Kesimi yeni başpiskoposunu seçecek!

Kıbrıs Rum Kesimi Başpiskoposu Hrisostomos hayatını kaybetti! Rum Kesimi yeni başpiskoposunu seçecek!

Kıbrıs Rum Kesimi 81 yaşında kolon kanserinden dolayı hayatını kaybeden Başpiskopos Hrisostomos’un ardından yeni başpiskoposunu seçmek için sandığa gidiyor. Adayların Türk düşmanlıklarıyla öne çıktığı seçimde 6 farklı aday yarışıyor. 6 adayın aralarındaki en belirleyici fark ise Batı-ABD yanlısı ve Rus yanlısı ayrımı oldu.


Kıbrıs Rum yönetimi yeni Başpiskopos’unu seçmeye hazırlanıyor.

BAŞPSİKOPOS ARDINDA HALEF KAVGASI BIRAKTI!
Kıbrıs Rum Yönetimi’nde eski Başpiskopos Hrisostomos’un 81 yaşında kolon kanseri sebebiyle vefat etmesinin ardından Rum kesimi yeni ruhani liderini arıyor.

KİLİSE ADADA EKONOMİK VE SİYASİ OTORİTE!
Rum Kesimi’nde ekonomik ve siyasi otoritenin önemli bir belirleyicisi olan kilise sahip olduğu alışveriş merkezleri ve bankalarla önemli bir gücü elinde bulunduruyor. Sahip olduğu maddi gücün yanında ortodoks dünyasında da kendince önemli bir yeri olan Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi başpiskoposunu iki aşamalı seçim yoluyla belirliyor.

TÜRK DÜŞMANLIKLARI ÖNE ÇIKIYOR!
Başpiskoposluk yarışına katılan 6 güçlü adayın her biri Kilise’nin Sen Sinod adlı meclisinde üye olarak görev yapıyor. Türk düşmanlıkları ile öne çıkan adaylar Rus ya da Batı yanlısı olarak birbirlerinden ayrışıyorlar ve Rum kesimindeki seçimlerde önemli bir belirleyici güce sahip oldukları biliniyor.

BATI VE RUS YANLISI ADAYLAR KARŞI KARŞIYA!
Adaylar ise şöyle sıralanıyor. Batı yanlısı adaylar Baf Metropoliti Yeorgios ve Salamis Piskoposu Vasilyos olarak öne çıkarken Rus yanlısı adaylar Limasol Piskoposu Athanasyas, Karpaz Piskoposu Hristoforos, Omorfu Piskoposu Neofitos ve Tamassos Metropoliti İsaiyas olarak sıralanıyor.

RUSLAR VE UKRAYNALILAR DA OY KULLANACAK!
Adada yaşayan Rusya ve Ukrayna kökenli Ortodoksların da seçim de belirleyici olacağı biliniyor.

BARTHOLOMEOS’DA CENAZEYE KATILACAK!

Ölen başpiskoposun cenazesine Fener Rum Patrikhanesi Başpiskoposu Bartholomeos da katılacak!

Written by:

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası