Küresel Sabah Özeti | 8 Kasım 2022, Salı

Küresel Sabah Özeti | 8 Kasım 2022, Salı

OSINT TURK, Pazar hariç her sabah 06:30’da o gün dünyada olup biten tonla şey arasında mutlaka bilmeniz gerekenleri Acast, Spotify, Youtube, Apple Music ve Amazon Music platformlarında sizlere sesli olarak 5 dakikayı geçmeyecek şekilde sunar. Küresel Sabah Özeti ve diğer podcast programlarımıza kullandığınız platform üzerinde abone olmayı unutmayın.Yunanistan hükümeti, Yunanistan merkezli bir gazete olan Documento’nun, bakanların ve iş adamlarının telefonlarındaki kötü amaçlı yazılımlar aracılığıyla devlet tarafından dinlendiğini haberleşimesinin ardından bahse konu casus yazılımın satışını yasaklayacağını açıkladı. Bir hükümet sözcüsü Documento’da raporun “asılsız” olduğunu iddia etti ve casus yazılım kullandıklarını reddetti. Avrupa Parlamentosu yetkilileri, Yunanistan hükümeinin yasadışı bir şekilde politikacıları ve bir gazeteciyi dinleyip dinlemediğini soruşturuyor.


Mısır’da düzenlenen İklim Konferansı’nda ilginç anlar yaşandı. Dün akşam yaşanan bir gelişmede, korumasının, o diğer liderlerle konuşurken kulağına bir şeyler fısıldadığı Britanya Bşabakanı Rishi Sunak, apar topar sahneden indi. Daha sonra ise yardımcılarıyla birlikte aceleyle arka kapıdan salnu terk etti.


Fransa lideri Emmanuel Macron, Birleşmiş Milletler’in Mısır’daki yıllık iklim zirvesinde delegelere, Ukrayna’daki savaşın ve tetiklediği enerji krizinin ülkesinin iklim taahhütlerinde gevşeklik yaratmayacağına dair söz verdi. Macron, zengin ülkelerle fakir ülkeler arasındaki güvenin “aşındığını” söyledi ve “ekonomik dayanışma” çağrısında bulundu.


“Putin’in aşçısı” lakabıyla da bilinen Rusya merkezli paralı asker şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeny Prigojin, ABD seçimlerine müdahale ettiğini kabul eden bir açıklama yaptı. Rus sosyal medya uygulaması VKontakte üzerinden yapılan açıklamada Prigojin’in, ABD seçimleri için, “müdahale ettik, müdahale ediyoruz ve müdahale etmeye de devam edeceğiz” ifadelerini kullandığı görüldü.


Etiyopya hükümeti ve Tigraylı isyancılar, geçen Çarşamba günü üzerinde anlaşmaya varılan ve neredeyse üç yıldır süren kanlı bir iç savaşı kısmen durduran ateşkesin uygulanmasına ilişkin görüşmeler için Kenya’da bir araya geldi. Bildirildiğine göre iki taraf, savaştan çekilmeyi koordine etmek için aralarında ilk kez bir telefon hattı kurdu.


Ukrayna lideri Volodymyr Zelensky, Rusya’nın, ülkesinin altyapısına “kitlesel saldırılar” planladığı konusunda uyardı. 4,5 milyondan fazla Ukraynalının zaten elektriksiz olduğunu söyledi. Kiev belediye başkanı, şehrin sakinlerine başkentin enerjisinin kesilmesi durumunda bölgeden ayrılmak için acil durum planları yapmaları gerektiğini bildirdi. Bu arada, Ukrayna’nın güneyindeki Herson’da bulunan Rus yetkililer, şehrin “sabotaj” nedeniyle elektrik ve suyunun kesildiğini iddia etti.

Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın:

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası