ÖZEL | İsrail’de çok yakında yaşanacakların detaylı anatomisi

ÖZEL | İsrail’de çok yakında yaşanacakların detaylı anatomisi

İsrail’deki seçimlerin öncesini, seçim gecesi yaşananları ve sonrasında olabilecekleri okuyucularımız için derledik. İsrail’in başında kim vardı? Şimdi kimler, hangi taktiklerle geldi? İşte İsrail politikasının en güncel anatomisi…


Sayeret Matkal, İsrail’in en elit komando birliği. İngiltere, İsrail’in bu özel komando birliğini kurmasını sağladı.

Sayeret Matkal, her şeyini İngiliz Özel Kuvvetleri’nden (SAS) alıyor. Hatta mottosunu bile: “Cesaret eden kazanır!”

Bu motto, elit komando birliğinin eski bir mensubu olan Binyamin Netanyahu için de geçerli gibi görünüyor.

NETANYAHU ESKİ BİR SAYERET MATKAL MENSUBU ÇIKTI

Herkes ise onu, kısa süe önceki İsrail seçimlerinde, aşırı sağcı bir koalisyonun kazandığı seçimlerde yeniden gündeme gelmesiyle hatırladı.

NETANYAHU KARANLIK BİR İSİM AMA EN KARANLIĞI DEĞİL…

Kendisi, katı siyonist ve sağcı bir politikacı olarak karşımıza çıkmakla kalmıyor.

Aynı zamanda İsrail tarihinin en uzun süre iktidarda kalan lideri, ve görev başındayken yolsuzlukla soruşturulan da ilk lider.

OYLARI AYNI KALDI, PEKİ NASIL KAZANDI?

Netanyahu’yu bir grup aşırı dinci ve milliyetçi Yahudi paritisi destekliyor ve şu anda bunlar İsrail parlamentosundaki 120 koltuğun 65’ine sahipler.

Netanyahu, zaferiyle övünüyor ama aslında iktidarının düştüğü son seçimlerden beri kendi partisi olan Likud’un oyları aşağı yukarı aynı yerde.

Peki başarısının sırrı ne?

Onu iktidara yeniden getiren şeyin, ultra-ortodoks (hatta terörist) Yahudilerin desteği olduğunu, bizler gibi kendisi de gayet iyi biliyor.

Bu tartışmalı uç partilerin liderlerinin, genelde oy bile kullanmayan tutucu seçmenlerine “Netanyahu’ya oy verme” çağrısı yapması, Orta Doğu ve dbeliki de dünyanın kaderini değiştirdi.

EN KORKUNÇ İSİM: BEN-GVİR

Netanyahu’nun başarısının sırrı aslında büyük ölçüde koalisyondaki bir lider olan Ben-Gvir’den geliyor.

Kendisi, Yahudi Gücü partisinin lideri.

Geçmişini kısaca özetlemek gerekirse…

1995’de dönemin İsrail lideri Yitzhak Rabin’i, “aşırı milliyetçi bir Yahudi tarafından” öldürülmesinden “sadece bir gün önce” ölümle tehdit etmiş olması göze çarpan detaylar arasında.

Üstelik İsrail hükümetinin bile yasal olarak “terör örgütü” saymak zorunda kaldığı, vahşi bir Arap-karşıtı örgüte de üye.

Netanyahu, seçilebilmek ve Ben-Gvir’in seçmenlerinden oy alabilmek için “kendisini legalleştirdi”.

“YENİDEN EV SAHİBİ BİZLER OLACAĞIZ”

Seçimin kazanıldığı gece, işçi sınıfının yaşadığı ve milliyetçilerin yaşadığı mahallelerde zafer turu atan Ben-Gvir’in coşkuyla belki de ağzından kaçırdığı sözler, Batı Şeria’da, hatta tahminimizce Şeyh Cerrah Mahallesinde kısa süre yaşanacak insanlık dramı ve vahşetin uyarısı niteliğinde: “Yeniden ev sahibi bizler olacağız.”

GÜVENLİK BAKANI OLMAK İSTİYOR

Ben-Gvir’in Netanyahu;’dan ilk isteği ise şaşırtmadı. Kendisi, İsrail polisinin başında olan Güvenlik Bakanı mevkisine talip.

ÇILDIRMIŞLAR: “ALLAHSIZ MATEMATİĞİ ÖĞRETMEYİN”

Aynı zamanda Netanyahu’nun koalisyon ortakları çocuklara “İngilizce ve matematik gibi Allahsız şeyleri öğretmeyi” durdurmasını da istiyor…

https://osintturk.com/2022/11/04/korkunc-detay-israili-yonetecek-ben-gvirin-duvarindaki-portre/

NETANYAHU’NUN BAŞARISININ İKİNCİ SIRRI: MUHALEFETİN PARÇALI OLMASI

Netanyahu’nun seçimleri kazanmasının ilk sırrını açıkladık: Dinci ve milliyetçi karanlık partimsi örgütlerle iş birliğine gitmesi.

Ama ikinci bir faktör daha var: O da iktidan inen 8 partili koalisyonun yapısının zayıf olmasıydı…

TÜRKİYE’NİN ÖNÜNDEKİ SEÇİMLER İÇİN HARİKA BİR DENEYDİ

İsrail’de Netanyahu’nun onyıllarca süren iktidarının ve geçirdiği soruşturmaların ardından, İsrail muhalefeti Netanyahu’yu iktidardan indirmeye karar vermişti.

Geçtiğimiz seçimlere, birbiriyle en ufak alakası bulunmayan 8 parti birleşip bir koalisyon oluşturarak giren İsrail muhalefeti, Netanyahu’nun Likud partisine karşı seçimleri kazanmıştı.

BİRBİRİYLE ALAKASIZ PARTİLER BİRLEŞEREK BİR ÜLKEYİ YÖNETEBİLİR Mİ?

Koalisyon’da Müslüman bir Arap partisi, “Çok Arap öldürdüm, bunda bir problem yok” cümlesinin sahibi Naftali Bennett, merkez solcu Yair Lapid, sosyalistler ve hatta feministler bile vardı…

Bu yeni İsrail iktidarı, Türkiye için gelecek vaadediyordu ama birbiriyle alakasız 8 partinin bir ülkeyi ne kadar yönetebileceği aklımızda bir soru işaretiydi.

DENEY BAŞARISIZ OLDU: 16 AY SONRA NETANYAHU DÖNDÜ

Bu tuhaf muhalefet, İsrail’i sadece 16 ay yönetebildi. Ve haberin başlarında bahsedilen seçimlerde iktidarı yeniden Netanyahu’ya kaybetti…

Türkiye ve diğer her ülkenin çıkaracağı dersler muhakkak mevcut.

Organik olmayan bir muhalafetin indirdiği iktidar, daha da uca kaymış ve güçlü bir şekilde bir dönem sonra geri döndü…

Eğer bir önceki dönem Netanyahu iktidarı, çoğu çevre tarafından acımasız ve savaş suçlusu olarak görüldü; fakat önümüzdeki 4 yıl bir önceki dönemi aratabilir…

.

Written by:

Çeşitli ülkelerde Astrofizik üzerine eğitim gördükten sonra, Uluslararası İlişkiler ve Gazetecilik üzerine dünya genelindeki önde gelen üniversitelerden dersler aldı, OSINT teknikleri konusunda uluslararası alanda tanınan araştırmacıların kurslarına katıldı. Birkaç yıl önce temelli olarak döndüğü Türkiye’de son 3 yıldır çeşitli yerli medya kuruluşlarında dış haber editörlüğü, savunma editörlüğü, tercümanlık ve OSINT araştırmaları yaptı. Kurucusu olduğu OSINT TURK'te Genel Yayın Yönetmenliği görevini üstlendi. Türkçe dışında iyi derecede İngilizce, İtalyanca, Fransızca ve Rusça biliyor.
View All Posts
Follow Me :

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tüm Hakları Saklıdır © 2023 | OSINT TURK Durumsal Farkındalık ve Araştırma | "Türkiye'nin kanıt sığınağı!" | OSINT Akademisi | İnteraktif Dünya Kriz Haritası